Fotoistanbul 4. kez Sanatseverlerle Buluşuyor

Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin dördüncüsü, 30 Eylül’de başladı. Tüm sergi ve etkinliklere katılımın ücretsiz olduğu Fotoistanbul kapsamında, 18 farklı mekanda 60 sergi ile  yuvarlak masa tartışmaları, panel, ustalarla söyleşiler, sanatçı sohbetleri, atölyeler gibi 60’tan fazla yan etkinlik gerçekleşecek. Sadece fotoğraf sanatçılarını değil, fotoğrafın diğer sanatlarla ilişkisinin tartışılacağı panellerde; Ahmet Ümit, Ercan Kesal, Bedri Baykam, Cemil Ağacıkoğlu, Murat Germen gibi farklı kulvarlardan usta isimleri de ağırlayacak olan festival 22 Ekim tarihine kadar sürecek.   

4. Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali 30 Eylül Cumartesi aksamı festivalin ana mekanı Ortaköy Yetimhanesi’nde yapılan açılış partisiyle basladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve festivalin sanat yönetmeni Attila Durak‘ın konuşmalarıyla baslayan gece, festivale sergileriyle katılan yerli ve yabancı sanatçılar, Türkiye fotoğraf ve sanat dünyasının önde gelen isimleri ile sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti.

Her yıl yüz binlerce insanın izlediği Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali bu sene, 20 ülkeden 100’e yakın fotoğrafçının ‘Fotoğraf Çekmek’ eylemini ‘Fotoğraf Yapmak’ kavramına nasıl dönüştürebildiklerini sanatseverlerle paylaşıyor.

Fotoğrafı duvarlardan, kurallardan, kategorilerden çıkarıp herkesin rastlantısal olarak da ilişkiye geçebileceği şekillerde sokağa taşıyan; klasikle moderni, ustayla genci bir araya getiren, fotoğrafın tüm disiplin ve tarzlarını konu alan festival, ilk 3 senesinde Türkiye ve dünyadan 238 konuğa ev sahipliği yaptı. Fotoğraf sanatının dünyaca ünlü isimlerinden William KleinJosef KoudelkaAnders PetersenStanley GreeneAtta KimAra GülerNick BrandtAntoine D’agataSandro MillerRuud van Empel ve Andre Kertesz‘in çalısmaları da dahil olmak üzere toplam 160 sergiyi fotoğrafseverlerle buluşturdu, 273 yan etkinlik ve yüzlerce portfolyo değerlendirmesi gerçeklestirdi.

Festivalin bu seneki mekanları Beşiktaş Demokrasi Meydanı, Kazan Meydanı, Köyiçi Kartal, Deniz Müzesi önü, Ortaköy Meydanı, Ortaköy Yetimhanesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Ortaköy Kültür Merkezi, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi ‘Sarnıç Galeriler’, Beşiktaş İnovasyon Merkezi ile Artgalerim Bebek, Mixer, Fotoğrafevi, İstanbul Fotoğraf Galerisi, O’Art, Gama ve Fototrek Fotoğraf Merkezi gibi galeriler olacak.  

Fotoistanbul 2017, son dönemin öne çıkan isimlerinden Omar Victor Diop, siyah-beyaz doğa fotoğraflarıyla ünlü Michael Kenna,  ‘dans eden fotoğrafçı’ lakabıyla tanınan Youngho Kang, kadın sünnetleri konusunu gözler önüne seren Meeri Koutaniemi, mülteci sorununu konu alan projesiyle Zsofia Palyi, fotoğraf üzerine boyama tekniğini kullanan Alberto Sanchez gibi isimlerin aralarında bulunduğu birçok yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Ozan SağdıçAhmet ElhanAli AlısırÇerkes KaradağSaygun Dura Türkiye’den eserleri festivalde sergilenecek fotoğraf sanatçılarından bazıları. Yakın zamanda kaybettiğimiz usta fotoğraf sanatçısı Sabit Kalfagil‘in eserleri de festival bünyesinde sergilenecek ve sanatçı ile ilgili bir de söyleşi düzenlenecek.

Festival kapsamında ayrıca fotoğraf dünyasının en prestijli ödülllerinden biri sayılan ‘Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü’nün bu seneki sahibi Viola Fatyol ile Rusya Federasyonu Unesco Komisyonu’nun himayesinde Rossiya Segodnya tarafından düzenlenen ve 71 ülkeden 6000’in üzerinde fotoğrafın değerlendirildiği ‘Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğrafı Yarısması’nın birincileri; büyük ödül sahibi İspanyol sanatçı Alejandro Martinez Velez, spor dalı birincisi Alexei Flippov ve Benim Gezegenim serisi birincisi Pavel Volkov‘un eserleride sanatseverlerle buluşacak. Fotoistanbul Instagram yarısmasında ilk 50’ye giren finalistlerin eserleri de festival kapsamında Ortaköy Meydanı’nda sergileniyor olacak.
Festivalde yer alan sergilerden seçmeler için buraya tıklayınız, eksiksiz sanatçı listesini de bültenin sonunda bulabilirsiniz.
Etkinlikler
Her yıl büyük ilgi gören yuvarlak masa tartısmalarının mekanı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu.
Fotoğraf ve resim ilişkisi üzerinde durulacak olan ‘Görselliğin Değişim Serüveni’ adlı tartışmanın konukları Bedri Baykamİpek DubenMehmet YılmazAli Simsek ve Deniz Gökduman.
‘Fotoğraf – Edebiyat İlişkisi’nde; Ahmet ÜmitErcan KesalNevzat Çakır ve Şebnem İşigüzel, edebiyat dünyasının geçmişte ve günümüzde, edebiyata nazaran daha genç bir sanat olan fotoğrafa yaklaşımını tartışacak.
‘Fotoğraf ve Sinematografi’ baslıklı tartışmanın katılımcıları Murathan ÖzbekTuna UysalBurak Kanbir ve Cemil Ağacıkoğlu, bu iki sanatın teknoloji ile baslayan ve gelişen ilişkisi üzerine görüşlerini sunacaklar.

Mekan ve insanı konu alan iki sanatın iliskisi üzerinde durulacak olan ‘Fotoğraf-Mimari İliskisi’ adlı tartısma da Murat GermenÖmer Kanipak ve Orhan Kolukısa‘nın katılımıyla gerçeklesecek.

Programdaki bir diğer yuvarlak masa tartışması, yakın zamanda kaybettiğimiz, ülkemizin en önemli fotoğraf sanatçılarından Sabit Kalfagil ve yaklaşımları üzerine. ‘Sabit Kalfagil’i Anlamak’ adlı panelin katılımcıları Merih AkoğulA. Halim KulaksızEmre İkizler ve Hürü Özlük.
V4 Grubu Macar Başkanlığı vesilesiyle; Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan oluşan V4 Grubu’na mensup sanatçılar, ‘Orta Avrupa fotoğraf sahnesinde olasılıklar nelerdir?’ baslıklı bir panelde bir araya gelecekler.
Ahmet Elhan, Çerkes Karadağ, Alex Timmermans ve Alejandro Chaskielberg’in görüş ve tecrübelerini aktaracağı Ustalarla Söyleşiler de yine MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçeklesecek.

Kuruluş amacı fotoğrafı izletmenin yeni yollarını aramak olan 140journos’tan SO, görsel hikayenin müzik ile birleştiği ‘Görsel ve İsitsel Hikayeler’ adlı bir video enstalasyon / sergi ile Fotoistanbul’da yer alacak.

Festivale katılan sanatçılar tarafından yapılan ve hem amatör hem de profesyonel fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi gören portfolyo değerlendirmeleri bu yıl 2-6 Ekim tarihleri arasında Besiktas İnovasyon Merkezi’nde gerçeklestirilecek.

Festival etkinlik takvimine buradan ulasabilirsiniz.

Bu yılın onur konuğu Hollanda
Kısa süre içinde uluslarası farkındalık da yaratan Fotoistanbul’un bu yılki onur konuğu Hollanda. Bu kapsamda 5 Hollandalı fotoğrafçı; Alex Timmermans, Annabel Oosteweeghel, Marieke van der Velden, Eddo Hartmann ve Peter Edel festivalde sergileriyle yer alıyorlar.

Sanat yönetmenliğini Attila Durak’ın, yöneticiliğini Rıza Erdeğirmenci’nin yaptığı festivalin küratörleri Cosar Kulaksız, Hüseyin Yılmaz, Katharina Mouratidi, Jae Hyun Seok, Christophe Laloi ve István Virágvölgyi. Ersin İleri festivalin iletişim koordinatörlüğünü üstlenirken, Ebru Uluğkay proje koordinatörü, Noyan Sungur da proje yöneticisi olarak görev alıyorlar.

 

tr_TRTurkish