Fotoğraflarla Robert De Niro

Tüm zamanların en büyük aktörlerinden biri olarak kabul edilen Robert De Niro, 17 Ağustos 1943’te Manhattan, New York City’de sanatçılar Virginia (Amiral) ve Robert De Niro Sr’ın çocuğu olarak doğdu. Babasının büyükbabası İtalyan kökenliydi ve diğer ataları İrlandalı, İngiliz, Flaman, Alman ve Fransız’dı. Stella Adler Konservatuarı ve Amerikan Atölyesi’nde eğitim gören De Niro ilk olarak Bang the Drum Slowly’deki (1973) rolüyle ün kazandı, ancak yönetmen Martin Scorsese ile ilk filmi olan Mean Streets’te (1973) yükselişe geçerek ün kazandı. The Godfather: Part II’deki (1974) rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü aldı ve Taxi Driver (1976), The Deer Hunter (1978) ve Cape Fear’da (1991) en iyi erkek oyuncu dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. Raging Bull’da (1980) Jake LaMotta rolüyle bu kez En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü aldı.

Robert De Niro, 1946’da 3 yaşındayken 24 yaşındaki babası Robert De Niro Sr. ile.

Tek çocuk

Robert Anthony De Niro Jr.’ın ebeveynleri, o sadece iki yaşındayken ayrıldı ve sonrasında da boşandı. De Niro’yu  çoğunlukla annesi büyüttü ve ünlü oyuncunun bilinen başka bir kardeşi yok. Bu, Robert De Niro hakkında çok az kişinin bildiği gerçeklerden biridir. Aralarında Leonardo Di Caprio, Al Pacino, Charlize Theron, Natalie Portman, Samuel L. Jackson’ın da bulunduğu tek çocuk aktörler listesinin üyesidir.

İlk rolü, 10 yaşında, Oz Büyücüsü’nün bir çevriminde Korkak Aslan’dı.

Robert De Niro, Taxi Driver’da oynamak için otuz beş bin dolarlık bir sözleşme imzalaması ve filmin çekilmeye başlaması arasında geçen sürede The Godfather: Part II’deki (1974) rolüyle Oscar kazandı ve profili yükseldi. Yapımcı Columbia Pictures bundan çok rahatsızdı ve De Niro’nun hak ettiği büyük bir maaş zammını istemesinden korkup projeyi iptal etmek için bahaneler arıyorlardı, ama De Niro, filmin yapılması için orijinal anlaşmasının şartlarını yerine getireceğini söyledi.

Marlon Brando ve De Niro, aynı karakteri oynayarak Oscar kazanan tek aktörler: sırasıyla The Godfather ve The Godfather: Part II’de Vito Corleone.

Meryl Streep’le birlikte üç film yaptılar: The Deer Hunter, Falling in Love ve Marvin’s Room.

Taxi Driver’da Travis Bickle’ı oynamak için New York sokaklarında taksi kullanmayı öğrendi.

Kanser atlattı

Robert De Niro hakkındaki en cesaret verici ve ilham verici gerçeklerden biri de kanserle olan savaşıdır. 2003 yılında doktorlar prostat kanseri olduğunu keşfettiler; 60 yaşına yeni girmişti. Neyse ki, rutin kanser taraması sayesinde hastalığı erken bir aşamada tespit edildi. Üretken aktör prostat kanserine karşı olan savaşını kazandı ve 2011’de tamamen iyileşti. Sağlık sorunlarına rağmen, 2004’te gösterime giren Godsend, Shark Tale, Meet the Fockers ve The Bridge of San Luis Rey gibi filmlerde rol aldı.

Al Pacino ve Robert De Niro, 1982.

Goodfellas (1990), Martin Scorsese, sahne arkası

kaynak

What's your reaction?

tr_TRTurkish