Fotoğrafçı Thierry Ardouin, “Tohum Hikayeleri”nde Bitkilerin Çarpıcı Çeşitliliğini Ortaya Çıkarıyor

Birçok tür için yaşamın temeli olan tohumlar, üreme ve popülasyon için muazzam bir güce sahiptir. İster yaklaşık 400 milyon yıl önce ortaya çıkan ilk örneklerin torunu, isterse gıda üretimini artırmak için yaratılan modern bir melez olsun, üretken formlar genellikle renkleri, dokuları ve şekilleriyle görsel olarak son derece çarpıcıdır.

Proteaceae, Banksia grandis Willd, bull banksia. Tüm fotoğraflar © Thierry Ardouin/Tendance Floue/MNHN

Fotoğrafçı Thierry Ardouin, yakında çıkaracağı bir kitap ve düzenleyeceği sergi için derlediği yüzlerce makro çekim aracılığıyla bu harika, tuhaf nitelikleri sergiliyor. Keskin siyah ya da beyaz zeminlere karşı konumlandırılan örneklerin bazıları Uluslararası Tarımsal Araştırma Geliştirme Merkezi ve Saman Tahıl Biyolojik Kaynak Merkezi’nden gelse de, esas olarak Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nin karpolojik arşivlerinden elde edilmiştir. Bu geniş kapsamlı koleksiyon, damarlı, kıvrımlı ay yoncasını, yılan benzeri akrep fiğini ve dikenli gövdesi ve boynuzlarıyla küçük sivri kadife çiçeğini içerir.

Clematis delavayi Franch. Ranunculaceae. Clématite

Proje fikri, on yıldan daha uzun bir süre önce Ardouin, Fransız tarımı hakkında bir belgesel üzerinde çalışırken büyük şirketlerin birçok tohum çeşidinin patentine sahip olduğunu keşfettiğinde filizlendi.

O zamandan beri, yarısı bu ay Atelier EXB’den çıkacak olan Seed Stories sayfalarında görünen yaklaşık 500 örnek belgeledi. 336 sayfalık birinci cilt, doğal dünyanın inanılmaz çeşitliliğinin ve dayanıklılığının bir kanıtı.

Ardouin’in sitesinde ve instagram hesabında daha fazla çalışma görebilirsiniz.

Fabaceae, Hippocrepis scorpioides Benth., Scorpion vetch

Medicago scutellata (L.) Mill. Fabaceae. Luzerne à ècussons.

Asteraceae, Bidens frondosa L., small-bur marigold

Hedysarum glomeratum F. Dietr. Fabaceae. Sainfoin à têtes

Fabaceae, Medicago arborea L., Moon trefoil

kaynak

tr_TRTurkish