Floransa’nın ünlü Uffizi Galerisi’nde Google destekli sanal tur

Günümüzde, dünya genelinde kültür kurumları sayıları hızla artacak şekilde, kitleleri dijital olarak çekme ve eğitmenin yeni yollarını buluyor. Heykellerin 3D taramalarından, sanat kitaplarına kadar birçok sanat organizasyonu artık halka ücretsiz çevrimiçi kaynaklar sunuyor.

Bununla birlikte, araştırma araçlarına ek olarak bazı müzeler bu dijitalleştirme işini bir seviye yukarı taşıyor. Floransa’nın ünlü Uffizi Galerisi’yle yeni üye kazanmak için kendi mekânları ve kalıcı koleksiyonları için kendi web siteleri aracılığıyla özel sanal turlar sunuyor.

Uffizi Gallery Florence Virtual Tour Virtual Museum Italian Renaissance Art

Uffizi’nin web sitesinde bulunan bu sanal tur, herkesin evinin konforunda müzeyi “ziyaret etmesini” sağlıyor. Google tarafından sunulduğu bu kullanıcı dostu tur hizmeti Google Haritalar gibi kullanılıyor. Dolayısıyla, basit hareketsiz görüntülerden ziyade, sitedeki 360 derecelik bir görünüm (çoğu sanat eserinin tıklanabilir açıklamaları ile birlikte) sağlanıyor. Bu, seyircilerin çevrelerini daha açılardan gözlemlemesine imkân verirken sonuç olarak daha gerçekçi bir deneyim hizmeti veriyor.

Uffizi Gallery Florence Virtual Tour Virtual Museum Italian Renaissance Art

mymodernmet.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish