Finlandiya’da babalar işe gitmeyi çocuk bakmaya tercih edemeyecek

Finlandiya’da yeni hükümet, babaları çocuklarla daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmek için her evebeveyne eşit doğum izni planını açıkladı.

Ücretli izin toplam 14 aya çıkacak, ebeveynlerden her biri 164 gün ücretli izin kullanabilecek. 

Finlandiya’da halihazırdaki sistem göre bebek 2 yaşına gelene dek anneye 4.2 ay, babaya 2.2 ay izin veriyor, istenirse ilave 6 ay izin anne ile baba arasında paylaşılabiliyor. Ancak verilen bu izni sadece dört babadan biri kullanıyor. Yeni sisteme ise “ebeveyn izni” adı verildi ve izin anne ile baba arasında eşit bölüştürüldü. 

Her bir ebeveyn 6.6 ay (haftada 6 gün çalışılan sistemde 164 gün) izin yapacak, kotalarının sadece 69 gününü birbirlerine devredebilecek.  Bebeğin dünyaya gelmesi sonrası verilen izni babanın anneye transfer etmesinin engellenecek.

Ayrıca hamile kadınların ilave bir ay izin hakkı olacak.

Yeni hükümet, öngördüğü değişiklikleri sağlıklı çocuk yetiştirme ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmekle açıkladı. Değişikliklerin bütçeye ilave 100 milyon euro masraf çıkaracağı hesaplandı.  

UNICEF’in geçen yıl en aile dostu politikalar uygulayan ülkeler listesinde İsveç, Norveç, İzlanda, Estonya ve Portekiz başı çekerken, 31 ‘zengin ülke’ arasında en altta Britanya, İrlanda, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsviçre yer aldı. 

fotoğraf: Shutterstock

sputnik

tr_TRTurkish