Evsizler için 3 boyutlu çözüm

Evsizlik, özellikle büyük metropollerde dikkat çeken küresel bir sorun. Sosyal adaletsizlik arttıkça da sorunun büyüyeceği aşikar. İstatistikler, New York’taki evsiz insan sayısının 1955’ten bu yana istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor ve şu anda şehrin sığınma evlerinde geceleri yaklaşık 61 bin kişi uyuyor ve binlerce kişi de sokaklarda yaşıyor. Soruna hızlı şekilde çözecek fikirler ortaya çıkmazken, yaratıcı ajans Framlab son zamanlarda ilgilenmeye başladığı bu konuyla ilgili bir proje duyurdu:  “Homed”

Şirket, Yüksek binaların boş yan duvarlarını evsizler için konut alanı olarak kullanmayı öneriyor. Buna göre; bal peteği şeklindeki bölmeler binaların yanındaki iskele yapılarına bağlanacak ve insanlar için çok yönlü bir alan sağlayacak. Çelik ve oksitlenmiş alüminyumdan inşa edilen gövde modülleri monte edilebilir ve gerekirse birkaç gün içinde kurulup bir yıl hizmet verebilir. Ahşap kaplı 3 boyutlu baskılı plastikten yapılan iç mekan, ekipman, mobilya ve dolap gibi ilave aksesuarlara gerek kalmadan hepsinin tasarıma entegre olmasını sağlayacak. Kapağın yüzeyindeki akıllı cam, sanat eserlerinin ya da reklamların modül kümeleri üzerinde taranmasına izin verecek.

Bununla birlikte, proje her ne kadar iddialı olsa da uygulamada çok da kolay olmayacağı söyleniyor. Sorunun fiziki büyüklüğü ve karmaşıklığı, geniş kapsamlı bir düzenlemeyi ve politikalar oluşturmayı gerektiriyor.

demilked.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish