Estonya Dünya’nın ilk ücretsiz toplu taşıma ülkesi olma yolunda

Dijital hükümeti ve başarılı teknolojik girişimleriyle tanınan Tallinn, genellikle Avrupa’nın yenilikçi başkenti olarak anılıyor. Şimdi de, tüm vatandaşlar için beş yıllık ücretsiz toplu taşımayı açıklayan hükümet, Estonya’yı ilk ücretsiz toplu taşıma ülkesi yapmayı planlıyor. Tallinn Avrupa Birliği Ofisi Başkanı Allan Alaküla, diğer şehirler için de değerli bilgiler paylaşıyor.

Beş yıl önce, Tallinn yönetimi,  vatandaşlara ücretsiz toplu taşıma yapılması konusunu bir referandumda sordu. Vatandaşlar bu gibi politik kararlara neden dahil olmalılar, sorusuna Alaküla şu cevabı verdi.

“Uzun vadeli bir proje için bir karar sadece mevcut seçilmiş meclis tarafından değil, halktan destek isteyerek politik olarak kenetlenilmelidir. Yerel bir referandum yasal olarak bağlayıcı olmasa da, halk oyuyla verilen görev sadece mecliste verilenden daha güçlüdür. ”

Tallinn’deki tramvay, otobüs ve tren yollarından ücretsiz olarak yararlanabilmek için, her yıl gelir verginizden belediyenize 1000 € kazanç sağlayan bir kent sakini olarak kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Tek yapmanız gereken 2 € yeşil kart almak ve kimliğinizi toplu taşıma araçlarında taşımaktır.

popupcity.net

 

 

tr_TRTurkish