Eski Uriah Heep Şarkıcı ve Klavyecisi Ken Hensley Yaşama Veda Etti

Rock sahnesinin müstesna müzisyenlerinden İngiliz klavyeci Ken Hensley, hayata gözlerini yumdu.

Hensley 75 yaşındaydı.

En çok Uriah Heep’in 1970’den 1980’e kadar uzanan efsane kadrosunda yer almasıyla tanınan klavyeci Ken Hensley hakkındaki üzücü haber bugün (5 Kasım) kardeşi Trevor tarafından sosyal medya üzerinden duyurulurken, İspanya’da özel bir törenle yakılacağı belirtildi.

24 Ağustos 1945’te Kenneth William David Hensley olarak dünyaya gelen klavyeci, Şubat 1970’te Spice grubunda gitarist Mick Box ve vokalist David Byron’a katıldı. Kısa bir süre sonra Londralılar grubun adını Uriah Heep olarak değiştirdiler.

Yeni isim ve Hensley’in yanı sıra gitarda Mick Box, vokalde David Byron, davulcu Lee Kerslake ve basçı Gary Thain’den oluşan klasik kadro altında grup büyük bir başarı elde ederken, 13 stüdyo albümü ve konser albümün yanı sıra birçok derleme ve single kaydetti.

Şarkıcı-söz yazarı, multi enstrümantalist ve yapımcı Kensley, Easy Livin’ , Stealin’, Lady In Black, Free Me ve Look at Yourself’de dahil olmak üzere 1980’de gruptan ayrılana kadar Uriah Heep’in şarkılarının çoğunda ortak besteci ya da besteci olarak yer aldı.

Yine bu dönemde Hensley “There were Proud Words on a Dusty Shelf” (1973) ve “Eager To Please” (1975) isimli iki solo albüm de kaydetti.

İlerleyen süreçte müzik anlayışlarında oluşan farklılıklar sebebiyle Hensley 1980’de gruptan ayrıldı ve daha sonra Amerika’ya taşındı. 1985’ten sonra Hensley, St Louis, Missouri’de yarı emekli olarak yaşadı.

Ancak, Mayıs 2000’de Londra’da düzenlenen Uriah Heep Annual Convention etkinliği vesilesiyle orijinal basçı Newton ve bazı eski grup üyelerinin de katıldığı gecede sahne aldı.

Müzik yazmaya devam etti ve bildirildiğine göre son yıllarda İspanya’da Alicante yakınlarında yaşıyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=N0H48bpJziQ

Dailymail.co.uk

tr_TRTurkish