Ernest Hemingway’in Kitap Yazma Rehberi

Ernest Hemingway (21 Temmuz 1899 – 2 Temmuz 1961), Esquire dergisi için Monolog to the Maestro: A High Seas Letter (Maestro’yLa Monolog: Açık Denizler Mektubu) başlıklı köşesinde, Ekim 1935 tarihinde ‘Mice’ (keman çalma yeteneği nedeniyle Maestro’dan kısaltılmış) lakaplı hevesli bir yazarla yazmaya yönelik ipuçlarını paylaştı. Hemingway, ‘Y.C’ (Muhabiriniz) kılığında, gerçek hayatta Yukarı Minnesota’da yaşayan yazarın Key West, Florida’daki evine otostop çeken genç bir adama yazıyla ilgili birkaç soru soruyor.

Hemingway bunu neden yaptığını şöyle açıkladı:

Eğer onlar birini yazmaktan vazgeçirebiliyorsa o kişi vazgeçirilmelidir. Eğer bunlar herhangi birinin işine yarayacaksa, muhabiriniz memnun olacaktır. Eğer canınız sıkılırsa dergide başvurabileceğiniz pek çok resim var. Muhabirinizin bunları sunma mazereti, içerdiği bilgilerin bir kısmının yirmi bir yaşındayken kendisi için elli sent değerinde olabileceğidir.

Hem kendisi hem de Mice olarak yazan Hemingway “bir değişiklik olsun diye başkasının kafasına girin” diye verdiği kendi tavsiyesini yaşıyordu. Ve bunu çok kişisel algılamamak için: “Eğer sana bağırırsam ne düşündüğümü ve bunun hakkında ne hissettiğini anlamaya çalış” diyordu.

Ve oraya dinleyerek ulaşırsınız. Hemingway, “İnsanlar konuştuğunda tamamıyla dinlemeye odaklanın” tavsiyesinde bulunuyor. “Ne söyleyeceğini düşünme. Çoğu insan asla dinlemez. Onlar da gözlemlemiyor.” Ve çok okuyun.

Mice: Kötü yazmanın karşıtı olarak iyi yazmayla neyi kastediyorsunuz?

Muhabiriniz: İyi yazı, gerçek yazıdır. Bir insan bir hikâye uyduruyorsa sahip olduğu hayat bilgisi ve ne kadar vicdanlı olduğu nisbetinde doğru olacaktır; böylece bir şeyi uydurduğunda gerçekte olması gerektiği gibi olur. Eğer kaç kişinin zihninde ve eylemlerinde çalıştığını bilmiyorsa şansı onu bir süreliğine kurtarabilir ya da fantezi yazabilir. Ancak bilmediği şeyler hakkında yazmaya devam ederse kendini sahtekarlık yaparken bulacaktır. Birkaç kez sahtekarlık yaptıktan sonra artık dürüstçe yazamaz.

Mice: Peki ya hayal gücü?

Y.C.: Hiç kimse bunun hakkında hiçbir şey bilmeden aldığımız bir şey dışında hiçbir şey bilmiyor. Irksal bir deneyim olabilir. Bunun oldukça mümkün olduğunu düşünüyorum. İyi bir yazarın dürüstlüğün yanında sahip olması gereken tek şey budur. Deneyimlerden ne kadar çok şey öğrenirse o kadar gerçek anlamda hayal edebilir. Eğer gerçekten hayal edebilecek seviyeye ulaşırsa yeterince insan anlattığı şeylerin gerçekten yaşandığını ve kendisinin sadece haber verdiğini düşünecektir.

Konuşma devam ediyor ve Mice yazmanın habercilikten ne kadar farklı olduğunu soruyor (cevap: yazarak zaman ve mekana göre değişen hikayenin tamamını elde edersiniz) – bu onun tam olarak anlamadığı bir cevap. İlk kelimenin nasıl söyleneceğini bilmek istiyor.

Mice (kararsız): Bana yazmanın mekaniği hakkında biraz daha bilgi verin.

Y.C.: Ne demek istiyorsun? Kurşun kalem veya daktilo gibi mi? Tanrı aşkına.

Mice: Evet.

Y.C.: Dinle. Yazmaya başladığınızda tüm heyecanı siz alırsınız ama okuyucu hiçbir heyecan almaz. Yani daktilo kullanabilirsiniz çünkü bu çok daha kolaydır ve bundan çok daha fazla keyif alırsınız. Yazmayı öğrendikten sonra bütün amacınız her şeyi, her duyguyu, görüntüyü, duyguyu, mekanı, duyguyu okuyucuya aktarmaktır. Bunu yapmak için yazdıklarınız üzerinde çalışmanız gerekir. Eğer kalemle yazarsanız okuyucunun istediğinizi elde edip etmediğini görmek için üç farklı görüş elde edersiniz. Öncelikle baştan sona okuduğunuzda; daha sonra yazıldığında onu geliştirmek için bir şans daha elde edersiniz ve yine kanıt da. Önce kurşun kalemle yazmak onu geliştirmeniz için size üçte bir oranında daha fazla şans verir. Bu 0,333’tür ki bu da yumruğu sert bir boksör için oldukça iyi bir ortalamadır. Ayrıca daha uzun süre akışkan kalmasını sağlar, böylece daha kolay iyileştirebilirsiniz.

Ve sonra kitabı gerçekten bitirmede kendinize en iyi şansı vermek için: “En iyi yol, her zaman iyi gittiğinizde ve sonra ne olacağını bildiğinizde durmaktır… ve asla takılıp kalmamaktır”; ve “her gün baştan itibaren okuyun, ilerledikçe düzeltin ve önceki gün kaldığınız yerden devam edin.”

Altı kelimelik bir kısa öykünün nasıl yazılacağı konusunda Hemingway’den daha fazla tavsiye; iyi kamp nasıl yapılır; çiğ aslan nasıl yenir; tek başına ne okunmalı; kedilerin sizi sevmesini nasıl sağlarsınız; ve defter tutmanın önemi.

tr_TRTurkish