Eric Clapton 75 Yaşında

Dünya rock ve blues sahnesinin en mühim gitaristlerinden Eric Clapton, 30 Mart 1945’te dünyaya geldi.

60’lı yılların ilk döneminden başlayarak The Roosters, Casey Jones and the Engineers, John Mayall’s Bluesbreakers ve Yardbirds mesailerinin yanı sıra, 1967’de İngiltere başta olmak üzere tüm dünyada ses getiren “I Feel Free” şarkısıyla ortalığı kasıp kavuran Cream’in kadrosunda, davulcu Ginger Baker ve basçı Jack Bruce ile birlikte yer aldı.

Ardından, Baker, Steve Winwood ve Ric Grech ile blues rock grubu Blind Faith ve en meşhur şarkılarından biri olan “Layla”nın da kaydedildiği Derek and the Dominos dönemi geldi. 70’li yıllarda ise kariyerinde önemi büyük olan “Cocaine”, “I Shot the Sheriff”, “Wonderful Tonight”, “Further On Up the Road” ve “Lay Down Sally” gibi şarkıların yer aldığı, aralarında “461 Ocean Boulevard” ve “Slowhand” albümlerinin de bulunduğu solo kariyeriyle öne çıktı.

1991 yılında oğlu Conor’un ölümünden sonra Clapton, Unplugged albümünde yer alan “Tears in Heaven” şarkısıyla yaşadığı tarifsiz üzüntüyü ifade etmeye çalıştı.

Clapton solo kariyerinde dünya çapında 100 milyondan fazla albüm sattı ve bu, onu tüm zamanların en çok satan müzisyenlerinden biri haline getirdi. İyileşen ve alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulan Clapton, 1998 yılında Karayip Denizi’nin doğusundaki Antigua adasında, alkol ve madde bağımlıları  için bir rehabilitasyon merkezi ve tıbbi tesis olan Crossroads Center’ı kurdu.

Clapton, Rock and Roll Hall of Fame listesinde solo kariyeri, Yardbirds ve Cream ile olmak üzere üç kez yer alan tek müzisyendir. Rolling Stone’un “Tüm Zamanların En İyi 100 Gitaristi” listesinde ikinci, 2009 yılında ise Time dergisinin “En İyi 10 Elektro Gitaristi” listesinde de beşinci seçildi.

tr_TRTurkish