El Clasico yayını çığır açacak

El Clasico’yu ekrandan seyreden futbolseverlere stadyumdaymış gibi bir görüntü deneyimi sunmak için son teknoloji kullanılacak.

Real Madrid ve Barcelona arasındaki maç için otuz kamera kurulacak ve 2017/18 sezonunun Clasico’su ilk kez tamamen 4K-HDR’de üretilecek. Santiago Bernabeu’daki maç, 182 ülkedeki takipçilerine canlı olarak yayınlanacak. Milyonlarca televizyon izleyicisi, hevesle beklenen şov için çığır açan teknoloji sayesinde kendilerini sanki oyunda gibi hissedecek.

Taraftarların herhangi bir hareketi kaçırmamaları için, şovun önde gelen yıldızları Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi, 90 dakikalık süre zarfında özel kameralar tarafından takip edilecek. İki kamera, Portekizli forvet oyuncusu ve Arjantinli futbolcuyla yakınlaşacak, kişiselleşecek ve dünya yıldızlarının her hareketi sırasında taraftarların gözlerinin bayram etmesini sağlayacak.

Aynı şey, saha kenarındaki iki adam için de geçerli; bir çift kamera da, ilk düdükten itibaren Zinedine Zidane ve Ernesto Valverde’den üstüne çevrilecek. Televizyon izleyicilerini, tribünde bir koltuktaymış gibi hissettirmek için ayrıca Bernabeu, Intel’in 360 ° teknolojisine sahip ve LaLiga yayını için ilk olacak bir sanal Be The Player kamera ile donatılacak. Bu kamera, oyuncuların bakış açısına göre olayları yakalayacak ve seyircilere maçın kahramanlarıyla aynı görüşü sunacak. Diğer bir yeni özellik ise, oyuncuların ofsayt pozisyonlarında olup olmadığıyla ilgili olarak daha net bir resim sunan, sanal bir duvar olan Laser Wall.  La Liga tarihinde ilk defa El Clasico 4K-HDR çözünürlükte yayın yapacak. Buna ek olarak, 4K yayınla ilgili 30 kameradan oluşan yayınla eski rekora son verecek.

Bunun aksine, Cardiff’teki 2017 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde, 10 gerçek zamanlı 4K kameralar kullanıldı ve geri kalanı, HD yayından alınıp 4K’ya dönüştürüldü.

kapak görseli: tiqets.com

kaynak: fcbusiness.co.uk

tr_TRTurkish