Eğer Yaratıcı Biriyseniz Daha Sahtekar Olabilirsiniz

“Yaratıcı kişiler, kendine özgü, zeki ve özel insanlardır. Şımartılmayı ve ruhlarının beslenmesini hak ederler. “

Araştırmacılar şimdilerde bu yaratıcılık mitinin tehlikeli davranışlara katkıda bulunabileceğini iddia ediyor. Yeni bir çalışmada, araştırmacılar Lynne C. Vincent (Syracuse University) ve Maryam Kouchaki (Northwestern University, Evanston) kendini yaratıcı olarak tanımlayan insanların, hile ve yalan gibi ahlaki olmayan davranışlara daha meyilli olduğunu saptadılar.

Neden yaratıcı olanlar diğer insanların aksine bu şekilde davranmaya daha meyillidir?

Araştırmacılar,  bu soruyu cevaplarken, yaratıcı bir kişi olarak tanımlananların başkalarını da yalan söylemeye itebileceğini saptadıklarını iddia ediyorlar. Bunun nedenini ise diğer insanların yaratıcılara farklı davranmasına bağlıyorlar. Yaratıcılığın sıkça özel bir nitelik olarak takdir görmesi gibi…

Harvard Business Review’deki makalede “Yaratıcılık fikri nadiren hak etme duygusuyla yönetilir; eğer bir yaratıcıysanız, kendinizi diğerlerinden daha fazla hak eden gibi görürsünüz”, şeklinde açıklama yapan araştırmacılar, buna ilginç bir ekleme daha yapıyor. “Liderler, yaratıcı insanlara daha az yaratıcı olanlardan farklı kurallar uygulayarak yada onlara özel muamele göstererek bu durumu pekiştirirler.”

Dört deney boyunca, araştırmacılar katılımcıların, yaratıcılık tanımıyla, kendilerine hak görme psikolojisi arasındaki bağlantıyı, hem de bunun etik davranışlarıyla ilgisini test ettiler.

Sonuçlara gelince;

Katılımcılar yaratıcılıklarına inandığında, en çok çok para için yalan söylediler. Üstelik, yaratıcı olduğuna inanlar psikolojik olarak fazla etkileniyor ve bencil bir kişiliğe bürünüyorlardı. Ortaya çıkan bu düşünceler, sadece kendini yaratıcı olarak gören insanlar için önemli değil, onları istihdam eden kuruluşlar için de önemli. Şirket kültürü ve çizgisini tehlikeye atan davranışlar gibi…

Çalışma hakkında daha fazla bilgi için makalenin tamamını okuyabilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish