Efe Diken’den Online Sergi “Passage”

Sanat, var olduğu zamandan bu yana, içinde bulunduğu ‘çağın ruhuna (zeitgeist)’ göre kendini her zaman güncellemiştir. Teknoloji çağında olduğumuz şu dönemde, sanatın teknolojiyle işbirliğine sıkça tanık olmaktayız. Teknolojiyi gerek yeni medya sanatı olarak gerekse kitlelere ulaşmak için bir araç olarak sanatla iç içe görmekteyiz. Bu serginin online ortamda yapılmasının nedeni ise genç bir sanatçının ilk sergisinin herkese ulaşabilecek şekilde olmasını istememizdir. “Passage” sergisi çağın ruhuna ayak uydururken aynı zamanda sanatçının ‘Willendorf Venüsü’nden esinlerek ortaya koyduğu sekiz adet tablodan oluşuyor.

Sergi, insanların çeşitli kademelerdeki “sınırı geçme” olayı ve toplum içerisindeki statüsündeki değişimleri anlatan Geçiş Ritüelleri (Rite of Passage)’nde yola çıkılarak, bir erkeğin hayatına dokunmuş ve onun duygusal, zihinsel gelişimine katkı sağlamış olan kadınların stilize portrelerinden oluşuyor. Bu serüvenin içinde dört kadın yer almaktadır.

“Bu kadınlar için boyayla tuvali dağıtmamım ya da ses çıkarmamım sebebi o kadınların hayatlarında beni koydukları yer ile benim onları hayatıma koyduğum yerlerin aynı düzlükte olma bağlantısıdır.”

6 Mayıs – 6 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleşecek olan, Efe Diken’in sanatçısı olduğu “Passage” adlı online serginin direktörlüğünü Zeynep Ceylan üstleniyor. Sergiyi www.passageexhibition.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

tr_TRTurkish