Eda Filiz’den Balkan Müzikleri Listesi

Şüphesiz eksik bir listedir ancak yeni dönem Balkan müzisyenlerini daha yakından duymak ve tanıtmak için ufak bir liste hazırladık..

Amira Medunjanin

Bosna Sevdalinka müziğinin yeni nesil yorumcularından olan sanatçı, Sevdalinka müziğine kattığı yorumuyla başka bir tat bırakıyor. Yeni albümü Damar’da yeni yazılmış şarkılarla Sevdah’a yeni bir nefes oluyor.

-Jutros mi je ruža procvjetala

-Eleno Kerko

-Pjevat ćemo šta nam srce zna

Damir imamovic

Araştırmacı müzisyen kimliğiyle ve Sevdalinka müziği ile ilgili yaptığı seminerler, workshoplarla ve inanılmaz Sevdalinka tarihi arşiviyle son dönem Bosna sanatçılarından farklı bir yere koymak gerekir Damir’i.. En önemli sevdalinka sanatçılarından olan Zaim İmamovic’in birikimleri ve öğrendikleriyle eski ve yeniyi harmanlayıp yeni Sevdah şarkıları  üreten sanatçının  son albümünden Sarajevo ve Lijepa Zejno’yı da dinlemenizi öneririz.

-Da Sam Ptica

-Sarajevo

-Hajrija

-Lijepa Zejno

Halka /Bozo Vreco

Ses rengi ve acapella yorumuyla ve tabii ki tarzıyla ilginç bir müzisyen. Kendi kendini yetiştirmiş ve farklı müzik türlerini de biraraya getirdiği Pasana şarkısı farklı bir yorumdur.

-Rane moje

-Kisa Bi Pala

-Pasana

Loyko

Tanıtımlarda genellikle ‘en ünlü rus çingene grubu’ olarak adlandırılsalar da, sebebi hikmetlerinden pek bahsedilmiyor. Loyko, dünyanın en büyük coğrafyası Rusya’ya yayılmış Çingene toplumunun ve kurdukları bir çok baska müzik grubuyla tamamen başka bir yazının konusu olabilecek köklü Rus Çingene müzisyen ailelerinden Erdenko’ların mirasını layıkıyla taşıyor ve yüzlerce yıllık bu mirası bugünlere getirdi. Kurucularının ve şimdiki üyelerinin Sibirya’da başlayan yolculuğu çingeneliğe yaraşırcasına İngiltere, İrlanda ve Fransa’dan sonra bugün tekrar Rusya’da devam ediyor ve Loyko, Sibirya’dan, İrlanda’ya; Fransa’dan, Rusya’ya Çingene müziğinin farklı tınılarını bize taşıdı. *

-Molyarkitsa

Goran Bregoviç

Balkan müziği deyince akla ilk gelen isimdir Bregoviç. O olmadan bu liste eksik kalırdı.. Balkan müziğinin kıpır kıpır eden en güzel yorumlarından ikisini sizlerle paylaşmış olalım.

-Maki Maki

-Zamisli

Grup Trag

Sırp müzik grubu sırbistan folk müziğini en güzel yorumlayan gruplardan biridir. Bu şarkıları Balkan yollarında dinlerken büyüsünü daha iyi hissedeceğinize eminiz.

-Mesecina

-Sve Pticice Zapjevale / Setnala Se Kuzum Stana

Garavi Sokak

Sırp pop/folk müzik grubudur. Eğlenceli şarkılarıyla balkanlarda rakijanızı yudumlarken keyfinize keyif katabilirsiniz.

-Dobro Je

-Zrnce Ljubavi

What's your reaction?

tr_TRTurkish