Dünyanın sesi “Rafiki Jazz”

Rafiki Jazz, arayışında oldukları eski müzikal mirasın zengin renk tonlarından yola çıkarak derin yankı uyandıran büyüleyici bir müzik yaratıyor.

Kültürel sınırları aşan bir ses yaratma misyonlarında birleşen müzik, geleneksel dile yeniden kavuşuyor ve farklı olmanın gücünü ve güzelliğini ifade ediyor.

Dört farklı kıtaya yayılmış bu müzikler, dünyanın en seçkin halk müziği araçlarının seslerini kesintisiz bir biçimde birleştiriyor: Batı Afrikalı kora, Karayipler’den steelpan, Hint tablası, Brezilya’dan berimbau ve Arap müziğinden ney & ud, Sufi-soul şarkıcısı Sarah Yaseen’in ilham verici vokallerine eşlik ediyor. İbranice ve Hintçe vokallerin sahibi ise Avital Raz.

2006 yılında İngiltere’nin Sheffield kentinde kurulan Rafiki Jazz, göçmen ve mülteci müzisyenlerle yerel caz sanatlarının katıldığı, bölgesel kökler arasında bir toplantı olarak başladı.

Bugün kurucu üye ve basçı Tony ‘Tk’ Koni, grubun ortak sanatsal yönünü yönlendirirken ve ortak yapımcılık görevini sürdürüyor.


Rafiki Jazz, adının anlamını iki bölümlü bir çeviri ile özetliyor: ‘arkadaşlar’ için Rafiki, ‘özgürlük’ için caz. Onların tanımlanamayacak kadar çok yönlü müziği, bu iki temel değere ortak bir şekilde saygı duymalarının kanıtı gibi.

Sevilen grubun yeni albümünün adı ise Har Dam Sahara ve Urduca’dan ‘Hayatın her anında, her zaman dayanak vardır,’ diye tercüme edilebiliyor. Rafiki Jazz’ın on yıllık kayıt ve gezi maceralarının sonucu olan bu albüm, göç, mülteciler ve insan hakları konularında güçlü bir yorum getiriyor.

RAFIKI JAZZ play Har Chand Sahara from Konimusic Ltd on Vimeo.

Home

worldmusic.net

tr_TRTurkish