Dünyanın Kıyısında Bir Sakin Ada

Kanada’nın en güneydeki noktasında bulunan Pelee adası, çok bilinmeyen gizli bir vahadır. Bu küçücük adaya yalnızca Mayıs ayında ulaşım mümkündür. Ekim ayında feribotla gidilen ada daha çok yeni yüzyılın çocuklarının dikkatini çekmiş ve özel kaçış noktası haline gelmiş durumda.

Pelee adası, nesli tükenmeye yüz tutan habitatlara bağlı bir niş turizm endüstrisi olan eko turizm için Ontario’da zirve bölgeleri arasındadır. Ada, hem bitkiler hem hayvanlar bakımından sayısız nesli tehlike altında tür barındırmasının yanı sıra çokça nadir kelebek ve kuş türünün göç yoludur, ada yıl boyunca sayısız kuş için cazip mekândır.

The Point Pelee Island in Sunset

Ada son olarak Temmuz ayında gerçekleşen müzik festivaliyle notaların sahnesine de ev sahipliği yapmaya başladı. The Unplugged Music Festival yerel müzisyenlerin yanı sıra gelecek vadeden yıldız adaylarının da katıldığı bir etkinlik. Ada oldukça büyük bir sanatsal kalabalığı da kendine çeker.

Adayı çevreleyen bisiklet yolları sayesinde son derece çevre dostu bir şekilde adanın her yerine erişmek mümkündür. Adada motorlu araç kullanımına izin verilmesine rağmen bisiklet daha çok tercih ediliyor.

Adanın en çekici özelliklerinden biri adadaki 10000 dönümlük bağ evi ve şaraplar. Böyle önemli bir doğal koruma alanında olması Pelee Island Şarapçılık’ta şarap yapımı için çevreye duyarlı bir yaklaşıma neden oldu. Adada, günlük şarap turu yapmak isteyenler için ödüllü şarapların yapımını tam olarak gösteren interaktif şarap gezileri de var.

Tercihini Pelee Adası’nda gece konaklamadan yana kullanan ziyaretçilerin çoğu şehirden yeterince uzakta, parlak bir gökyüzünün altında kamplarını yapar.Eğer kısa bir hafta sonu gezisi yapmak ve doğanın tüm deneyimlerinden de faydalanmak istiyorsanız bu ada pek tercih edilmeyebilir ama her halükarda görülmeye değer.

"Pelee Island, aerial"

theplaidzebra.com

tr_TRTurkish