Dünyanın en yeşil futbol takımı “Forest Green Rovers”

Kendisini “dünyanın en yeşil futbol kulübü” olarak nitelendiren ve İngiltere Futbol Ligi’nde Gloucestershire merkezli bir takım olan Forest Green Rovers, Birleşmiş Milletler tarafından karbon nötr olarak kabul edildi. Bu dünyada bir ilk.

Prestij getiren BM kararının yanı sıra kulüp, 2018-2019 sezonunda Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) The Climate Neutral Now girişimine kaydoldu. Girişim, dünyadaki iklim hareketini teşvik etmek için Paris Anlaşması’nın ardından geliştirildi.

Kulüp aynı zamanda taraftarlarına vegan yiyecekler de sunuyor ve Vegan Society’den de vegan marka ödülü aldı. Forest Green Rovers, bu fikirle ortaya çıkmasındaki amaç “çiftlik hayvancılığının büyük çevresel etkileri ve hayvanların refahına” dair farkındalık yaratmak.

Forest Green Rovers stadyumu, kulübün başkanına ait yenilenebilir enerji şirketi Ecotricity tarafından sağlanan % 100 yeşil enerjiyi kullanıyor. Stadyumun otoparkında elektrikli otomobil şarj tesisleri bulunuyor, bu da çevreye duyarlı taraftarların da güzel oyuna katılımını kolaylaştırıyor.

Su tüketimini en aza indirmek için sahadan ve tribünden toplanan tüm yağış geri dönüştürülüyor. Ve sürdürülebilirlik için kulübün güzel, organik futbol sahasını biçen bir güneş enerjili robot bile var.

inhabitat.com

tr_TRTurkish