Dünyanın En Sıradışı Dostluklarından Biri

Aslan, kaplan ve ayı yakın arkadaş olarak bilinmiyor, ama BLT olarak tanınan bu üçlü kuralların dışında, aynı çit içinde yaşayan dünyadaki tek ayı, aslan ve kaplan onlar.

Baloo, bir Amerikan siyahi ayısı, Leo, Afrika aslanı ve Shere Khan da bir Bengal Kaplanı ve yavru oldukları dönemden bu yana aralarında ayrılmaz bir bağ oluştu. Üçlü, 2001 yılında bir polis memuru tarafından, Atlanta’da bir evin bodrumuna uyuşturucu baskını yapıldığında bulundu. Georgia Doğal Kaynaklar Departmanı onları kar amacı gütmeyen hayvan barınağı Noah’s Ark’a götürdüğünde, sadece birkaç aylık olan hayvanlar malnistürasyon ve parazit enfeksiyonuyla mücadele ediyordu.

Üç hayvan, yakalanan uyuşturucu satıcılarının istismarı ve ihmali nedeniyle yaralanmıştı. Shere Khan’ın kilosu normalin altındaydı ve yetersiz beslenmişti. Küçük bir sandık içinde kapatıldığı için küçük aslan Leo’nun burnunda açık, enfekte olmuş bir yara vardı. Ayı Baloo kötü durumdaydı ve büyüdükçe gevşetilmemiş, derisine batmış bir koşumla bağlanmıştı. Büyüdükçe koşum onun eti ve bedenine daha fazla batıyordu ve enfekte olmuş yaraların temizlenmesi için cerrahi müdahale gerekti. BLT, sadece Baloo’nun ameliyatı sırasından ayrı kaldı; periyot esnasında, Leo ve Shere Khan ikilisi, ailelerinin üyesini beklerken tedirgindi.

Buna rağmen, üç hayvanın Noah’s Ark’ta sağlıklı ve mutlu bir yaşamı oldu, ilk birkaç ay birlikte yaşadıkları eziyeti unutamadılar ama sonrası sıkı bir bağ ve sonsuz bir dostlukla sonuçlandı.  Baloo, Leo ve Shere Khan kendilerine has bir aile düzeni kurdular; üçü birlikte uyuyor, yiyor ve aynı çit içinde birlikte oynuyor. Hatta birbirlerine kafalarını sürterek ve yalayarak birbirini sever ve tımar ediyorlar. Bu sıradışı arkadaşlığın hikâyesi gerçekten çok dokunaklı, birbirinden alakasız yaratıkların gösterdiği gibi, bariz farklılıklara rağmen yakın arkadaş olmak mümkün.

Noah’s Ark Animal Sanctuary: Website

tr_TRTurkish