Dünyanın En Küçük Evi

Bugün birçok şehir haddinden fazla kalabalık ve çok fazla evsiz insan var. Konut sorunu, nüfus sorunu ve konut yapacak alan sorunu da her geçen gün insanlığı tehdit eder hale geliyor. Birilerinin de evleri haddinden fazla büyük ve herkes o büyük evlerin hayalini kuruyor.

Yaşamak için gerçekte ne kadar yere ihtiyacımız var sorusunu kendimize sormalıyız?

Tasarımcı Van Bo Le-Mentzel’in, kentsel düşünce kuruluşu BMW Guggenheim Laboratuvarı ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği 1SQM House adlı projesi de bu soruya yanıt arıyor.  Bir tasarım festivali için üretilen bu evler bir metre kareden biraz fazla büyüklükte. Ayrıca bir sandalye ve bir de yatağı bulunuyor (180×70 cm). İçerde nasıl mı uyunuyor? Kolay. Rahatça uzanmana izin vermesi için evi yan yatırabilirsin.

1sqm

Evin altında bulunan küçük tekerlekler bu 40 kg. ağırlığındaki küçük evin rahatça hareket ettirilebilmesini sağlıyor. Kelimenin tam anlamıyla her yere kurulabilir ve her şeyle taşınabilir; arabanın arkasında, asansörde ve daha başka şeylerde. Bu evler ayrıca istediğiniz yerde uyanmanızı da sağlayabilir; bir nehir kenarında, bir parkta ve şehir karmaşasından uzak herhangi bir yerde. Le Mentzel ilham verici fotoğraflı bir hikâye karşılığında bu evlerden hediye ediyor.

1sqm

1sqm

tr_TRTurkish