Dünyanın En Eski Restoranı 300 Yıldır Faaliyet Gösteriyor

Bugün keyifle yediğimiz yemeklerin çoğu, nesilden nesile aktarılan asırlık tariflerin sonucudur. İspanya’da da yaklaşık 300 yıldır müşterilere hizmet veren, değişmez geleneksel yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz bir yer var. Madrid’deki Sobrino de Botín, Guinness Dünya Rekorları’na göre dünyanın en eski restoranı olarak kabul ediliyor.

18.yüzyıldan bu yana sürekli olarak hizmet veren restoran aynı zamanda İspanya İç Savaşı ve COVID-19 salgını sırasında bile açıktı. Sobrino de Botín’in bulunduğu bina daha da eski; tarihi 1590 yılına kadar uzanıyor. Bugün restoran dört katlı ve yalnızca tek bir ahşap kapıdan girilebiliyor. 70 kişiyi istihdam ediyor ve 200 kişiye kadar müşteriyi ağırlayabiliyor.

Bu ünlü han, Jean Botin adlı bir Fransız şef tarafından 1725 yılında Casa Botín adıyla kuruldu. Kendisinin ve karısının çocukları olmadığı için restoran 1753 yılında yeğenlerinden birine miras kaldı. O zaman restoranın adı yeni yönetime atıfta bulunarak Sobrino de Botín olarak değiştirildi ve o zamandan beri bu adı koruyor. Restoran, 20. yüzyılda işletmesini bugüne kadar sürdüren González ailesi tarafından satın alınınca bir kez daha sahiplerini değiştirdi.

DIMSFIKAS, Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0)

[Mental Floss]

tr_TRTurkish