Dünyanın en eğimli füniküler sistemi

Baş dönmesi çekmiyorsanız ve biraz heyecan arıyorsanız, bir sonraki seyahat güzergâhınıza dünyanın en eğik fünikülerini açan İsviçre’yi ekleyebilirsiniz. Schwyz kasabasını Stoos’un Alp köyüyle birleştiren füniküler % 110’luk bir dereceyle tırmanıyor. Yakın zamanda açılan StoosBahn’ın yapımı on dört yıl sürdü ve 744 metre uzunluğundaki pistten farklı bir yüksekliğe tırmanıyor.

StoosBahn - World's Steepest Funicular

StoosBahn’un varil şeklindeki tasarımı, silindirlerin dönmesine olanak tanıyan otomatik eğilme sistemine sahip. Böylece yolcuların en dik eğimde bile aynı seviyede kalmasını sağlanıyor. Dört dakika süren hızlı bir 4 sürüş keyfi için her seferde toplam 136 yolcu taşınabiliyor. Proje, iki yıllık gecikmeyle 53 milyon dolara mal oldu, yine de StoosBahn demiryolu şirketi için gurur kaynağı.

StoosBahn - World's Steepest Funicular

Klasik bir fünikülerde, bir kabloyla bağlanan iki tren, rayların yarısına gelindiğinde birbirini geçer ve sistemin çok fazla kuvvet uygulamadan çalışmasını sağlayacak şekilde birbirlerini dengeler. Avustralya’daki Scenic Blue Demiryolunun % 122’lik bir eğimi var ancak ona – StoosBahn’ın aksine – daha çok eğik bir asansör demek daha doğru olur.

StoosBahn - World's Steepest Funicular

mymodernmet.com

tr_TRTurkish