Dünyanın En Düşünsel Labirentleri

Aydınlanma peşinde misiniz yoksa aradığınız sadece manzaralı bir yürüyüş mü? Bir labirent işinize yarayabilir. Arka bahçelerde saklanan, bir dağın eteğinde nöbet tutan, bir sahil kenarında dinlenen veya ormanın derinliklerinde ağaçlarla örtülü labirentler dünyanın her yerinde bulunabilirler.

Aklınızda olsun: Tüm dolambaçlı yollar labirent değildir. İngilizce’de, Türkçe’de kullanıldığı anlamın karşılığında ‘maze’ sözcüğü bulunmaktadır. ‘Maze’ler tamamen farklıdır; tek bir doğru rotaları vardır fakat o doğru rotadan çıkmanız için çeşitli aldatmacalar ve çıkmaz sokaklar mevcuttur. Labirent kelimesini Daedalus Minotoru(yarı insan-yarı hayvan canavar) ya da David Bowie’nin Goblin Kralı ile ilişkilendirmeye çalışırsanız, yanlış olur. Bu pop kültür ‘maze’ lerinin aksine, gerçek labirentler sadece tek bir rotaya sahiptir ve çıkmaz sokaklar içermezler. Bulmaca gibi değil, meditasyondurlar.

Bu karmaşık tek rotalı daireler hayal ürünü olarak ortaya çıkmadılar, aksine kaydedilen tarihten çok daha önceleri de kullanımdaydılar. Tarihçiler labirentleri şekil ve zaman periyodlarına göre tiplere ayırırlar. Tamamı tek bir rotadan oluşan, karmaşık biçimde sarmalanmış orta kısımda yer alan boşluğa ulaştıran ve geri götüren tek hattan oluşur. İlk dönüşün yönüne göre sağlak veya solak olarak nitelenirler.

Antik labirentlerin resimleri kaya oymalarında, petrogliflerde veya ayrıntılı kitabelerde bulunabilir. Antik dünyanın en ünlü labirenti, 12. Hanedan zamanında(1844-1797 M.Ö.) Amenemhet III tarafından Hawara’da inşa ettirilen Mısır piramiti kompleksinin içerisinde yer almaktadır. Labirent severlerin beğendiği eserlerden yaklaşık olarak M.Ö. 1200 tarihine ait taş bir tablet hakkında Labirent Topluluğu yöneticisi David Gallagher Smithsonian.com’a konuştu: “ Bu parça Yunanistan’daki Mycenaean Sarayın’daki kazıda bulundu. Kil bir tuğla üzerinde ve diğer tarafında saray mutfağının envanter listesi bulunuyor. 7 daireli yol, Klasik dönem labirent inşasının önemli örneklerinden biri olduğuna işaret ediyor.

Roma İmparatorluğu’nun yükselişi ile klasik daire yapısı, yassı kare şekline döndü. Yeni Roma stili labirent hamamlardaki karmaşık tuğla döşemelerinde, mezarlarda ve evlerde kullanıldı. 9. yüzyılda labirentler eski dairesel formlarına döndüler fakat, daha fazla daire içeriyorlardı. Fransa’daki Chartres Katedrali labirenti günümüzün en çok yürünen labirentlerindendir ve en ünlü Ortaçağ labirentidir.

Tarihsel olarak, bir labirenti yürümek dini ve sihirsel deneyimlerle ilişkilendirilir. Fazla sayıdaki giriş ve çıkışları efsanevi figürlerle ilişkilendirilir ve geçmişte de labirentler ibadet aktiviteleri için ya da mini ‘hac’lar ya da bazı günahlara kefaret olarak yürünmekteydiler. İskandinav paganları bu yolları, güçlükleri yenmek, korumayı güçlendirmek ve iyi talih getirmesi için yürürlerdi. Bugünlerde, yürüyüşçüler labirentleri; küçük dairesel bir yapıda az bir konsantrasyonla, tekrarlanan bir meditasyon deneyimi için tercih ediyorlar. Bu yolculuklar kişisel ve herkes bu dolambaçlı yürüyüşten farklı şeyler elde ediyor.

Gallagher’a göre “Tahmin edilemez”. “Her bir bireyin nasıl bir deneyim beklemesi gerektiğini söyleyemem. Labirentlere ilgi duyan herhangi birine sorduğunuzda çok farklı cevaplar alırsınız.” Yürüyüşlerini transandantal kişisel deneyimler olarak gören Gallagher, labirentlerin herkese göre olmadığını kabul ediyor.Bazı insanlar labirentleri yürür ve hiç bir şey hissedemez fakat bunlar da gizemin bir parçası.

Gelecek gezinize labirentleri de mi eklemek istiyorsunuz ? Dünya Labirent Konumlayıcı’yı deneyin. Bu veritabanında yer ve tür araması yapılabiliyor. Şu anda sitede, sabırlı seyyahların tatil planına uyabilecek, 80 ülkedeki 4977 labirent listeleniyor. İşte size güzellikleri ve tarihi özellikleri ile bilinen 6 tanesi:

Chartres Katedrali (Chartres, Fransa)

Chartres Katedrali’ndeki labirent keşişlerin labirenti düşünsel anlar için kullandığı 1205 yılına dayanıyor. Bugünlerde dünyanın en çok bilinen labirentlerinden biri. Hala, dünyanın her yerinden hacılar onu yürümeye geliyor. Ancak sadece kilise günlerinde sandalyelerle kapatılmadığı yaz aylarının Cuma günlerinde. Bilginler, labirentin; insanoğlunun günahkarlıktan kurtuluşa yolculuğunu sembolize ettiğine inanıyor.

Eski Yaz Sarayı (Pekin, Çin)

Qing Hanedanı’nın yaz sarayında, 1709’da inşa edilen labirenti yürümek ister misiniz? Labirent, mükemmelliğin ve ışığın bahçesi olarak da bilinen Yuanmingyuan bahçesinde yer alıyor. Bu alanın, Çin imparatorları için 864 dönümlük bir keyif bahçesi olarak planlanmıştı fakat 1860’da İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafından, esir ölümlerine misilleme olarak talan edildi ve yakıldı. Bahçenin tarihi trajik olabilir fakat günümüze kalan antik manzaralar ve yaşamaya devam eden labirentte bir yürüyüş tamamen eşsiz bir deneyim.

Dunure Kalesi (İskoçya, Birleşik Krallık)

Çin, harabeleri izleyerek yürüyebileceğiniz bir labirente sahip tek yer değil. Zamanında güneybatı İskoçya’nın büyük kısmını kontrolünde bulunan Carrick’li Kennedyler ailesinin orijinal evi olan 13.yy’dan kalma harabe Dunure Kalesi’ne bakınız. Taş labirent bir park yakınında sahile bakan bir noktada konumlanmış ve labirent yürüyüşçülerine olağanüstü bir kale kalıntısı manzarası sunuyor.

Lands End (San Francisco, California)

Sanatçı Eduardo Aguilera Lands End labirentini 2004’te gizlice yaptı. Kayalık bir çıkıntı üzerinde, San Francisco Mile Rock Sahili uç noktasında yer alan ve Golden Gate köprüsüne bakan labirent gözlerden uzak bir noktadaydı. Fakat yine de vandalların hedefi olmaktan kurtulamadı. İnşa edildiğinden bu yana en az 3 kez geceleri tahrip edildi. Yine de labirent hala saygı duyulan bir yer ve her tahrip edildiğinde, resmi olmayan bir görevli ve 50 kişilik bir gönüllü ekip tarafından bir kaç gün içinde yeniden inşa ediliyor.

The Edge Labirenti (Hogsback, Güney Africa)

Güney Africa’daki Amathole Dağları’na gizlenmiş uzun bir labirent mevcut.  Yaklaşık 1 mil uzunluğundaki The Edge Dağ Rehabilitasyon Merkezindeki labirent, büyüleyici bir dağ ve orman manzarasına bakıyor. Hogsback; rüya gibi manzaraları ile bilinen bir yer ve kristal terapistler, yogiler ve ruhsal gezginlerin favorisi, sakin yürüyüşler için mükemmel bir mekan.

Damme Manastırı (Damme, Germany)

Orman aşıkları Damme Manastırı’nda, ormanın ortasında ağaçlar arasına serpilmiş bir kaya yoldan ibaret olan labirente akın ediyor. Benediktin manastırı olan Münsterschwarzach manastırının mülkü olan bu yer 700’lerden bu yana var ve Bavaria’da küçük bir labirente sahip. Ancak Damme’daki daha küçük olan labirent daha özel bir yer çünkü çok saklı olduğu için etraftaki tek insan sizsiniz gibi hissedebilirsiniz ve tam bir meditasyon deneyimi yaşayabilirsiniz.

tr_TRTurkish