Dünyanın en büyük anatomik balmumu koleksiyonu

En büyük ve en tanınmış anatomik balmumu koleksiyonu La Specola, Floransa’daki Doğa Tarihi Müzesi’nin bir parçası ve aynı zamanda soyu tükenmiş örnekler ve oldukça tartışmalı görüntüye sahip bir su aygırı da dahil olmak üzere bazı muhteşem tahnit örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Medici ailesinin kişisel koleksiyonu olarak ortaya çıkmaya başlayan La Specola, Avrupa’nın en eski halk müzesi. Müze, 1775’te halka açıldı ve “temiz görünen” herkes müzeyi ziyaret edebiliyordu. Balmumu anatomik modeller büyük bir başarıydı ve müzeye, müzeyi finanse eden Goethe ve İmparator Leopold gibi bilgeler tarafından katıldı.

Balmumu anatomik Venüs’lerin çıplak modelleri, eski moda yarı erotik pozlarda, ancak göğüs kafesi ve mideleri de dünyaya açıldı ve özellikle bunlar çok ilgi geçti. Bu tahrip edilmiş dişi formlar, Marquis de Sade’nin gözdeleriydi.

Clemente Susini’nin ürettiği ve inanılmaz derecede kırılgan balmumu modeller, Budapeşte’deki Semmelweis Müzesi, Viyana’daki Josephinum ve Cagliari Üniversitesi Balmumu Anatomi Müzesi de dahil olmak üzere dünyanın başka yerlerinde de görülebilir.

 

fotoğraflar

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish