Dünyanın Belki de En Güzel Kütüphanesi: Klementinum

Prag Klementinum Kütüphanesi 1722’de açıldı ve dünyanın en güzel kütüphanelerinden biri haline geldi.

Keyifle okunması için 20 binden fazla romana ev sahipliği yapması bir yana, bu yer aynı zamanda Barok mimarinin kesinlikle muhteşem bir vitrini. Eskimiş rafları dikkatle okurken, bir an baktığınızda Jan Hiebl’in Rönesans tarzında resmedilmiş görselliği ile karşılaşırsınız. Çalışmasının içinde, Cizvit azizlerinin fantastik portrelerinin yanı sıra, eğitimin önemini anlatan sembolik tasarımlar vardır.

Hiebl’in resimleri kütüphanenin aslında bir Cizvit Üniversitesi olduğu gerçeğine saygı gösterir. Okullarda nadiren de olsa, 17. yüzyıldan kalma kitap koleksiyonları içinde hala bulunmakta. İmparator II. Joseph’in portresinin salonun başında görünmesinin sebebi, onun kitaplarını Klementinum’a göndermek için manastır kütüphanelerini kapatan düzenlemeyi yapan kişi olmasıdır. Bugün, Google Books için bütün bu kaynakları tarayan  bir kaç birim var.

1777’de, Maria Theresa bir halk ve üniversite kütüphanesi olan Klementinum’u duyurdu. Bu yerel hazineye Prag halkının kişisel olarak tanıklık etme şansı var. Kütüphanenin merkez hattındaki küreler ve Jan Klein’ın gökbilimsel saatlerinin çalışması şaşırtıcıdır.

Fotoğraf: Olivier Martel Savoie

Kapak Fotoğrafı: Sean Yan

What's your reaction?

tr_TRTurkish