Dünyada bir yer: “Ortabatı’nın Modern Hayalet Kasabası Cairo”

Çoğu insan hayalet şehirleri düşündüğünde, aklına ilk gelen iki yüzyıl önce kurulmuş, altına hücumunun ardından terk edilmiş, Batı Amerika’daki bazı tozlu kasabalardır. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse her eyalette sayısız hayalet şehri vardır. Amerika’nın en ürkütücü terk edilmiş şehirlerinden biri, bir zamanlar müreffeh bir liman kenti olan Cairo (Illinois)’dur. Uzun süren bir ekonomik gerileme ve süregelen ırkçılık sorunu 15 bin nüfuslu bu şehri, neredeyse boş bir kasabaya dönüştürmüş.

apartment building, cairo, illinois

Trenler ve buharlı gemilerin ulaşım dünyasına hükmettiği dönemde Cairo, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en değerli ulaşım merkezlerinden biri olmaya adaydı. Cairo, Ohio Nehri ile Mississippi Nehri’nin birleştiği noktanın yakınında yer alıyor ve en parlak zamanları 1920’lerin sonundaydı. Gemi yapımcıları, demiryolu işçileri ve tekne kaptanları, gelecek vadeden kasabada rahat bir yaşam sürdüler. Sonra Büyük Buhran geldi ve hiç ayrılmadı. 1940’larda ülkenin geri kalanı toparlanmaya başladığında, Cairo’nun gemilere ve demiryoluna bağımlı ekonomisi otomobilin artan popülaritesine uyum sağlayamadı.

View looking North on Commercial Avenue, Cairo, Illinois, 1929
Cairo, Illinois, 1929

Kasabanın uzun ve sancılı bir ırkçılık geçmişi var. İç Savaş’tan sonra, eskiden köleleştirilmiş birçok Afrika kökenli insan iş bulmak ve yeni hayatlar kurmak için Cairo’ya göç etti. Ne yazık ki, pek çokları bu insanların gelişine sıcak bakmadı. Irksal gerilimler, 1960’lara kadar sürekli olarak alevlendi.

Cairo’da sayısız terk edilmiş ev ve iş yerleri var. Geçmiş on yılların bağnaz tutumlarının uğursuz hayaleti hala sokaklarda dolaşıyor. Neyse ki, mevcut kasaba yöneticileri ırkçı geçmişle yüzleşmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve Cairo’yu canlandırma ve yeniden nüfus yaratma çabası gösteriyorlar. Ancak buna rağmen bir zamanlar hareketli olan liman kenti çoğunlukla uykuda. Kasaba tam anlamıyla bir zaman kapsülünün içine hapsolmuş durumda.

Cairo, Illinois
Cairo, Illinois
Cairo , Illinois
Cairo , Illinois
Cairo Illinois 90 years old homeless

90 yaşında bir evsiz

Cairo Illinois

fotoğraf: Dan Pearlman

Cairo, Illinois
Cairo, Illinois
Cairo, Illinois
cairo baptist church bus
future city, illinois
Historic Plaque

unusualplaces.org

tr_TRTurkish