Dünyada 600 Milyon Gencin İşi Ya Da Eğitimi Yok

Gençler ekonomi için bir nimet olmalıdır. Bunun yerine, genç insanların çoğu bugün iş bulamıyor ve bu yüzden hiç umutları yok.

Kendilerine NEET diyorlar: eğitimi, işi, uğraşı olmayan genç insanlar. Ve bugün dünyada çok fazla NEET var. Dünya Bankası, herhangi bir uğraşı ya da işi olmayan 14-25 yaş arası genç insanların tahminen 600 milyon civarından olduğunu söylüyor. Bu da bu yaştaki toplamın yaklaşık olarak üçte birine tekabül ediyor.

Dünyadaki işsizlerin %40ını gençler oluşturuyor ve tam bir yetişkin olarak da işsiz kalma ihtimalleri 4 kat fazla.

Buradaki haritada NEET’lerin dağılımını görebilirsiniz. En fazla Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da yaşıyorlar. Ve bu gerçekten korkutucu bir şey. Gelecek on yıl, demografik trend sebebiyle, bir milyon genç insan daha küresel iş pazarına girecek.

Bu, geleneksel olarak yoksul ülkelerin gelir ölçeğinde yükselmelerini sağlayan istihdamın azaldığı imalat türü işlerin zamanındadır.

Teoride, çalışma çağında (vergi ödeyen) ve devlet desteği az ihtiyacı olan (genç ya da yaşlı) insanlara sahip ülkeler genç nüfusla demografik bir bölünmeyle sevinmeleri gerekir.

Ancak, işsizler, bu demografik avantajı tersine çevirir.

Dünya Bankası’nın dediğine göre, Ortadoğu’daki mevcut istikrarsızlık gençlerin istikamet ve iş yoksunluğunun kısmi bir yansımasıdır.

Geçen yıl, Dünya Bankası ve RAND, Accenture ve ILO gibi bazı örgütler bir rapor hazırladı ve yeni bir dizi politikayı savundu.

Bunlar, geleneksel işlere alternatif olarak girişimciliği teşvik, genellikle finansal sistemin dışında kalan girişimcilere daha fazla kullanılabilir kredi ve eğitimde büyük yatırımı içerir.

“Gençlik odaklı bir bakış açısıyla ekonomik katılım, eşitsizlik ve toplumsal güvenlikle, suç ve ulusal kırılganlık arasındaki bağlantıları araştırarak, ekonomik isyanın yükselişi ve gençliğin aşırılık talebi üzerinden durduk.” diyor rapor.

tr_TRTurkish