Doğumu Kutlama İçin 108 Bin Ağaç

Çin ve Hindistan arasındaki bir Budist krallığı olan Bhutan, 5 Şubat’ta kraliyet ailesinin yeni üyesine hoş geldin dedi. Bir ay sonra, yeni prensin doğumunu kutlamak için yapılan geleneksel bir törende gönüllülerin desteğiyle 108 bin ağaç dikildi.

Mashable’da yer alan bilgiye göre, her bir ağaç, eken kişi tarafından temsil ettiği kişiye giden bir duadır ve Budizm’de bu ağaçlar yaşamın kaynağıdır. Böylece, gelecek hükümdarın ağacı gibi, sağlıklı, güçlü ve bilge olması beklenir. Ayrıca 108 sayısı da dinde kutsal olarak görülür.

Bhutan_Ağaç

Ekonomik kalkınmadaki özgünlüğüyle bilinen Bhutan, karbon salınımı olmayan ülke ve 2020 yılına gelindiğinde %100 organik olmayı hedeflemekte. Bugün ülke arazisinin en az %60’ının ormanlarla kaplı olması yönünde bir kotası var ve şu an için bu oran %75’dir. Çevre dostu yasalar sayesinde Bhutan dünyanın en temiz havasına sahip yerlerden biridir.

Yeşil krallığın sakinlerinin bugün farklı bir niyetle de olsa hızla ektiği 108 bin ağaç sayesinde  daha güçlü nefes alacaklar.  Ve bu Bhutanlıların hızı için ilk örnek sayılmaz; geçen yıl 100 Bhutanlı gönüllü bir saat içinde 49.672 ağaçla rekor kırmıştı.

Bhutan Dünyanın İlk Organik Ülkesi Olma Yolunda

tr_TRTurkish