“Doğanın Renkleri” Resim Sergisi Armaggan’da

Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan ARMAGGAN Art & Design Gallery’ de “Doğanın Renkleri” adlı karma resim sergisi 8 Eylül’de açıldı.

Kültür ve sanatını, geçmişini unutmadan geleceğe taşıyan ve dünyaya tanıtmak mottosu ile hareket eden ARMAGGAN’ın armağanı Kültürel Miras ve Doğal Boya Laboratuvarının sanatçıların eserleri için ürettiği doğal boyalarla hazırlanan “Doğanın Renkleri” resim sergisi 8 Eylül’de kapılarını açtı. Sergide sanatçıların her biri bir adet doğal boyalı ve bir adet de var olan boyalardan eserler hazırladı. Sergi küratörü Şanel Şan Sevinç sergi konusunda, “Bu sergi için hem doğal boya laboratuvarımız hem sanatçılarımız hem de bizler büyük heyecan içindeyiz. Kimyasal süreçlerden uzak, sadece ve saf olarak doğanın sunduğu renklerle çalışmak sanatçılarımızı projede zaman zaman zorladı. Alışık oldukları renk skalasının dışına çıkmak, belki de bugüne dek hiç kullanmadıkları renkleri zorunda kaldılar. Doğayla mücadele ettiler desem yanlış olmaz. ” dedi.

Doğanın renklerinden elde edilen resimlerin yer aldığı sergide; Sıla Gür, Nilüfer Tokay, Aysun Bozuklu, Nilgün Sabar, Betül Cankara, Şevket Arık, Sinem Kaya, Güneş Özmen, Neşe Çoğal, Hüseyin Rüstemoğlu, Doruk Pireci, İrem Çamlıca ve Desen Halıçınarlı gibi 13 sanatçı eserleriyle yer alıyor.

DATU-Kültürel Miras ve Doğal Boya Laboratuvarı, doğal boya kaynakları bakımından dünyanın en zengin koleksiyonuna sahip. Bu koleksiyonda boya bitkileri, boya böceklileri, deniz kabukluları ve doğal organik lake pigmentler yer alıyor. Bütün dünyada kullanılan boya bitkilerin sayısı 300 ile 400 arasında olduğu varsayılırken Türkiye’de boya bitki sayısının yaklaşık 250 civarında olduğu biliniyor. Boyama için kullanılan deniz kabukluları Marmara Denizi, Ege Denizi, Akdeniz ve Karadeniz’de bulunuyor.

Armaggan Art & Design Gallery
Nuruosmaniye Caddesi, No:65
34120 Nuruosmaniye – İstanbul

tr_TRTurkish