Doğanın gizem ve güzelliğinin bütünleştiği bir yer: “Phraya Nakhon Mağarası”

Prachuap Khiri Khan eyaletinde (Tayland) bulunan Khao Sam Roi Yot Milli Parkı içindeki Phraya Nakhon Mağarası, doğanın gizemini ve güzelliklerini birleştirir. Mağara, Kuzey Malay Yarımadası’nda ulusal bir doğal hazine olarak bilinir ve aşağı yukarı 200 yıl önce keşfedildiği söylenmektedir. Kimin keşfettiği konusu ise tartışmalıdır. Bununla birlikte, mağaranın içinin doğal güzelliği eşsizdir. Sabahın erken saatlerinde güneş ışığı mağaranın içindeki köşke vurarak aydınlatır ve yeşilliklere de yaşam verir, bu da görülmeye değer bir manzara oluşturur.

1890 yılında Kral Chulalongkorn’un (Rama V) ziyaretini kutlamak için, mağara tabanınfdaki höyüğünün içine Khuha Kharuehat Köşkü inşa edildi. Köşk, mağara tavanından güneş ışığının tam olarak alacak şekilde yapıldı ve o zamandan beri Prachuap Khiri Khan eyaletinin yerel simgelerinden biri haline geldi. Mağaranın ana oda duvarı boyunca, hem Kral Chulalongkorn (Rama V) hem de Kral Prajadhipok’un (Rama VII) imzası bulunmaktadır.

Mağaranın en güzel olduğu zamanı yakalamak için güneş ışığını dikkate almak gerekir. Güneş mağarayı mevsime bağlı olarak yaklaşık 10-10: 30 civarında aydınlatır. Kalabalıktan kaçınmak için erken gitmek en iyisidir. Mağara Bangkok’a 110 mil uzaklıkta ve Hua Hin’den arabayla 45 dakika sürüyor. Mağara girişine ulaşana kadar bol miktarda su harcayacağınızdan yanınıza su almayı unutmayın. Rehberlerin çoğu, parkurları çok iyi bilen çocuklardır.

unusualplaces.org

tr_TRTurkish