Dire Straits’in İlk Albümü 40 Yaşında

Dire Straits’in kendi adını taşıyan ilk albümü 7 Ekim 1978’de piyasaya sürülür.

Özel yaşamı ve mali açıdan büyük zorluklarla mücadele eden Mark Knopfler’ın, kardeşi David’in evine taşınması, burada John Illsley ile tanışmaları ve bir süre sonra grup kurmaya karar verip davulcu Pick Withers’ı kadroya katmalarıyla 1977’de atılan grubun temelleri, birkaç ay süren provalardan sonra “Sultans of Swing”in de içlerinde olduğu beş şarkılık demo olarak ilk meyvesini verir.

O dönem BBC Radyo’da “Honky Tonk” adlı bir radyo şovu yapan Charlie Gillett’in “Sultans of Swing”i programında çalmasıyla taşlar yerine oturur ve Dire Straits iki ay kadar sonra Vertigo Records ile bir kayıt sözleşmesi imzalar.

Vokal, lead ve ritim gitarda Mark Knopler, bas gitarda John Illsley, ritim gitar ve vokalde David Knopfler, davulda Pick Withers’dan kurulu kadro ve yapımcı Muff Winwood ile Londra’daki Basing Street Studios’da kaydedilen albüm, uluslararası piyasada Vertigo Records, ABD’de ise Warner Bros. Records etiketleriyle yayımlanır.

Dünya genelinde büyük başarı yakalayan albüm, Almanya, Avustralya ve Fransa albüm listelerinde zirveye yerleşirken, ABD’de 2, Birleşik Krallık’ta 5 numaraya kadar çıkar. Albümden çıkan ve kısa zamanda kült kategorisine yükselen single “Sultans of Swing” ise, topluluğun gelmiş geçmiş en meşhur şarkılarından biri olurken Billboard Hot 100 listesinde 4, İngiltere Singles Chart’da ise 8 numaraya kadar yükselir.

tr_TRTurkish