Dikenli Orb-Weaver Örümceklerinin Muhteşem Dünyası

Orb-weaver örümcekleri genellikle bahçe çalıları ya da ağaçları dalları arasında asılı duran sarmal tekerlek şeklindeki ağlarıyla tanınırlar. Bununla birlikte, dünya çapında 160’tan fazla cins içinde 2.800’den fazla tür ile orb-weavers, üçüncü büyük örümcek ailesidir. Bu kalabalık türün arasında göze çarpan bazı muhteşem yaratıkların olması hiç şaşırtıcı değil.

Özellikle iki cins, Gastercantha ve Micrathena, orb dokumacılarının sahip olabileceği inanılmaz renk, şekil ve desen çeşitliliğini sergiliyor. İşte dünya çapındaki bazı benzersiz türlerin bir örneği:

Gasteracantha

@ SIMON SHIM/Shutterstock

Gasteracantha, Yunanca “göbek” anlamına gelen “gaster” ve “diken” anlamına gelen “acantha” sözcüklerinden türemiştir. Bu küçük, dikenli örümcekler için bu kombinasyonu bulmak çok fazla hayal gücü gerektirmemiştir. Zarar verebilecek gibi görünseler de dikenli orb-weaverların ısırığı insanlar için zararsızdır.

Macracantha Arcuata

@ Alen thien/Shutterstock

Uzun boynuzlu bir orb-weaver olan Macracantha arcuata, kavisli dikenli örümcek olarak da bilinir. Her iki adı da hakkını verdiğini görmek kolaydır. Yanlarından antene benzeyen iki uzun diken uzanır. Çoğunlukla güneydoğu Asya ve Hindistan’da görülmekle birlikte, aynı zamanda ABD’NİN güneydoğusunun bazı kısımlarında da bulunabilir.

Micrathena Breviceps

@ Dan Olsen/Shutterstock

Bu Micrathena breviceps gibi Micrathena cinsi örümcekler ya da Kosta Rika’da bulunan dikenli gövdeli örümcekler oldukça muhteşemdir. Bu türün savunma mekanizması doğa bilimci Philip Davidson tarafından şöyle tanımlanmıştır: “Ok şeklindeki gövdesine çıplak gözle bakıldığında, siyah bir arka planla kontrast oluşturan parlak sarı rengiyle öne çıkıyor. Bu kombinasyon oldukça belirgindir. Tahmin edebileceğiniz gibi, örümcek yırtıcıları avlamak için dikkat çekmemeye çalışıyor. Bu, aposomatik renklendirme olarak da bilinen uyarı renklendirmesidir. Bu renkleri görmezden gelebilecek kadar saf olan ve lezzetli bir lokma gibi görünen bir şeyi yemeye çalışan herhangi bir kuş, örümceklerin üzerindeki dikenler nedeniyle üzülecektir. En akıllıca çabalarına rağmen kuş onu yakalayıp yiyemez. Örümcek köşeye sıkıştırılmış haldeyken vücudundan zararlı, tadı kötü bir salgı çıkarır. Kuş, sonunda denediği en iğrenç tada sahip yiyecekten kurtulduğunda, sonsuza dek siyah ve sarıyı kötü deneyimle ilişkilendirecek ve bu renklere sahip hiçbir şeyi bir daha asla tüketmeyecektir.”

Gasteracantha Cancriformis

@ SARIN KUNTHONG/Shutterstock

Gastercantha ve Micrathena tüm dünyadaki tropikal bölgelerde bulunurken, Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü tek bir Gasteracantha türü vardır: Dikenli orbweaver (Gasteracantha cancriformis). Bu türe aynı zamanda yengeç örümceği, dikenli orbweaver örümceği, yengeç benzeri orbweaver örümceği, yengeç benzeri dikenli orbweaver örümceği, mücevher örümceği, dikenli göbekli orbweaver, mücevher kutusu örümceği, gülen suratlı örümcek ve yengeç benzeri dikenli orbweaver da denir.

Siyah-beyaz küre dokumacı, Gasteracantha kuhlii. @ Physics_joe/Shutterstock
Dikenli orb-weaver örümcek. @ Narin Phapnam / Shutterstock

treehugger.com

tr_TRTurkish