Develer’in Çıkış Albümünden İlk Tekli, Orphe Eşlikli “Hasat Zamanı” Yayında

Müzikal zenginlikleri ve “Feveran”, “Biber” gibi şarkılarıyla tanınan Develer; çıkış albümlerini yayımlamaya hazırlanıyor.

Develer’in yeni albümünden duyacağımız ilk şarkı ve albümün bir ön izlemesi olarak düşünülen “Hasat Zamanı,” hem kronolojik olarak hem de parçanın yapısı itibariyle, grubun yeni müzikal dokusuna bir giriş niteliği taşıyor. Şarkı, grubun ilk konseri öncesinde yazıldı, neredeyse her konserde çalınarak son halini aldı. “Hasat Zamanı”nın Orphe’nin eşlik ettiği koro bölümü, dinleyicilerin bazı konserlerde ana melodiye eşlik etmelerinden ilham alınarak kaydedildi.

“Hasat Zamanı”, grubun kendine has elementlerini taşıyor; bağlama ile halk ezgilerine göz kırpan dokular, etkileyici gitar soloları, Develer’in karakterini yansıtan davul yürüyüşleri, darbukanın oynak ritimleri ve parçanın dinamizmi grubun sürükleyici ve zengin sound’unu yansıtıyor.

Şarkının artwork’ü Hollanda’da yaşayan Türk sanatçı Kutlay Evrensel tarafından, grup şarkıyı kaydederken stüdyoda eşzamanlı olarak çizildi.

Develer, müzikal yolculuğuna 2019 yılında İstanbul’da başladı. Grup, melodik perküsyonda Niko Doğu, elektrik ve perdesiz gitarlarda Naci Oğuz, tanbur ve çağlamada Muaz Ceyhan’dan oluşarak yola çıktı.

Ancak yolculukları boyunca bir dizi yetenekli müzisyen de gruplarına katıldı. Esmani Kılıç (Perküsyon), Mert Can Dursun (Piyano), Kerem Duru (Davul), Salih Eren Kurç (Bas gitar) ve Cenk Bonfil (Piyano) gibi isimlerle bir araya gelerek bugünkü halini aldı.

Develer, Sanatorium EP; albümü yolculuğunda, grup üyelerinin yolları Mehmet Ali Şimayli, Cenk Esen, Anıl Deniz ve Yiğit Can Öztop gibi değerli sanatçılarla kesişti. Bu müzisyenlerin katkıları, Develer’in bugünkü sound’unu şekillendirmekte önemli bir rol oynadı.

Kökünü, yetiştiği topraklara güçlü bir şekilde salmış olan Develer; yolculuğu boyunca enstrümantasyon, tür ve hissiyat açısından dallarını ufkun ardına uzatmaktan geri durmuyor.

Develer, 2022 Şubat’ından itibaren çeşitli sahne ve festivallerde geçirdiği konserler süresince ektiği tohumların hasadını, ilk albümü ile yapmaya hazırlanıyor. Çoğunluğu konser öncesi provalarda ya da canlı doğaçlamalarda ortaya çıkıp yine sahnede son halini alan, albüm sürecinde ise demlenen parçalar, Develer’in yolcuğu boyunca ördüğü yeni müzikal dokuyu ortaya koyuyor.

Grubun yeni şarkısı “Hasat Zamanı”, 20 Ekim itibarıyla tüm dijital platformlarda yerini aldı.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish