Dev geri dönüşüm sergisi “Attero”

Sanatçı Bordalo II, Lizbon’da terk edilmiş bir deponun sınırları içinde bugüne kadarki en büyük eserinin kapılarını açtı; atıklardan üretilmiş düzinelerce hayvan sembolü.

Bordalo, yerel kaynaklı atık plastik, araba parçaları, inşaat malzemeleri ve diğer bulunan döküntülerden yaptığı hayvan tasvirleriyle ünlü. Dış duvara monte edilmiş büyük boy üretimlerin yanında, sanatçı eski kapılara, cephe kaplamalarına ve pencere kenarlarına yerleştirilmiş oldukça küçük topluluklar da yarattı.

Attero’nun küratörü Lara Seixo Rodrigues, eserler hakkında şunu söylüyor: “Büyük ya da küçük boyutlu olmasına bakılmaksızın, onun sıra dışı heykel kreasyonları, doğanın bize sunduğu kaynakları sıklıkla istismar edici biçimde sömüren bu statik, tüketici ve kendini yıkıcı toplumun aktörleri olarak bize rolümüzü sorgulatıyor ve yeniden düşünmek zorunda bırakıyor.”

4 Kasım 2017’de açılan Attero, ilk haftasında 8 binden fazla ziyaretçiyle ulaştı ve 26 Kasım’a kadar devam ediyor.  Facebook ve Instagram‘da daha fazla fotoğraf görebilirsiniz.

thisisclossalart.com

tr_TRTurkish