Destek mi, Taraftarlıktan Feragat mi? Corinthians’tan “30 Milyon Sponsor”

Endüstriyel futbolun taraftarlık kurumunu değiştirme faaliyetleri kimi zaman bilinçli, kimi zaman ise şartların zorlaması sonucu hızla devam ediyor. Bunun bir örneği de taraftarın marka taşıyıcısı haline getirmesinin sınırları zorlayan bir uygulaması ile Brezilya’da yaşanıyor.

Son Brezilya şampiyonu Corinthians, yeni bir eğitim tesisi için bir “kitlesel fonlama” aktivasyonunu tanıttı: “30 milyon sponsor”

Real Madrid Forbes’un yayınladığı dünyanın en zengin 20 kulübü listesinde 3,36 milyar dolar değeriyle zirvede. Karşılaştırma yapmak gerekirse, 2013 yılında Avrupa dışındaki en değerli kulüp ödülünü aldığında Corinthians’ın değeri 358 milyon dolardı.

İki kez dünya şampiyonu olan kulübün dünyadaki diğer büyük kulüpler gibi parası ve kaynakları yok. Corinthians’ın finansal kaynakları olmamasına rağmen tutkulu, etkin ve 30 milyonluk rakamlara ulaşır büyüklükte bir taraftar kitlesine sahip.

30 milyon sponsor

Taraftarlara maç sırasında benzersiz bir kitlesel fonlama etkinliğine katılmaları için çağrıda bulunuldu. Taraftardan oyuncular ve takıma tezahürat yapmak yerine, aktivasyonu da destekleyen markalar için küçük şarkılar yapmaları istendi.

Taraftarların söylediği marka tezahüratları Gritometro adlı bir sistemle ölçülecek ve daha yüksek sesle ve daha güçlü söylenen her tezahürat markalardan kulübe para kazandırılması anlamına gelecek.

Para San Paulo’da yeni ve modern bir tesise yatırım için kullanılacak. Tesisin yeni yetenekleri ve geleceğin futbolcularının yetişeceği bir yer olması planlanıyor.

tr_TRTurkish