Depeche Mode’dan Bir Hüzün ve Sadelik Anıtı: Yeni Albüm “Memento Mori” Yayında

Depeche Mode, yeni albümleri “Memento Mori” ile geri döndü.

Altı yıl aradan sonra gelen ilk albümleri olan “Memento Mori”, aynı zamanda kurucu üye Andrew “Fletch” Fletcher’ı 2022’de kaybetmelerinin ardından ilk resmi dönüşleri oluyor.

Grubun on beşinci albümü olan “Memento Mori”nin kökleri, pandeminin yol açtığı beklenmedik boş zamana dayanıyor. Yarattığı yalnızlık, grubun karakteristik olarak tanımlayıcı bazı mecazlarıyla birlikte parçaları tematik olarak bir araya getiriyor.

James Ford ve Marta Salogni’nin prodüksiyonu, bu kadar zengin ama hüzünlü bir atmosferlerin iletilmesinde kilit rol oynuyor. Ve tabii ki Andrew Fletcher’ın kayıtlarda izlerinin olduğu albüm, onun için de bir anma niteliği taşıyor. Dave Gahan’ın dediği gibi, “Fletcher olmadan yaptığımız her şey bir ilk.”

Gahan bir röportajda, minimalizmin grubun yeni albüme yaklaşımının bir parçası olduğuna değiniyor. “Bob Marley veya John Lennon gibi insanların en harika şarkılarından bazıları onların sadeliğidir, sizinle sonsuza kadar kalacak olan şey budur” diyen Gahan ekliyor, “Martin ve ben her şeyi fazla karıştırmamamız veya işleri fazla karmaşık hale getirmememiz gerektiğinin farkındaydık.”

Martin Gore ise yaptığı açıklamada, “Bu proje üzerinde çalışmaya pandeminin başlarında başladık ve temaları doğrudan o zamandan ilham aldı” diyor ve devam ediyor, “Fletch’in vefatından sonra, isteyeceği şeyin bu olduğundan emin olduğumuz için devam etmeye karar verdik ve bu, projeye gerçekten ekstra bir anlam kattı.”

Dürüst olmak gerekirse, Depeche Mode’da olmaktan benden veya Dave’den daha çok keyif aldığına inanıyorum. Demek istediğim, mükemmeldi. Onsuz sahnede olmak anlaşılır şekilde doğru gelmiyor. Kolay olmayacak. Her zaman düşündüğümüz bir şey olacak. Artık burada değil. Hep sol yanımdaydı.”

Depeche Mode, 23 Mart’tan itibaren albümü destekleyen ve Fletcher’ı anan dev bir dünya turuna çıkıyor. Turun ilk ayağı Ağustos’a kadar devam edecek, ikinci ayağı ise bu yılın sonlarında yapılacak.

tr_TRTurkish