Denizin Dibinde Bir Yatak Odası

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde sualtı canlılarının aile yaşamına dikkati çekmek için yatak odasını deniz dibine taşıyan uzman dalgıç Serap Metintürk ve doğa sporları rehberi Mehmet Bat, 8 metre derinlikteki yatağa uzanıp sürüler halinde gezen balıkları izledi.

Serap Metintürk ve Mehmet Bat, dalgıç ve sualtı rehberi 29 yaşındaki Önder Diktaş ile birlikte Fethiye Körfezi’ne tekneyle yarım saat mesafedeki Dalyan Deresi dalış bölgesine gitti.

Sualtı canlılarının aile yaşamına dikkati çekmek için harekete geçen Metintürk, Bat ve Diktaş, denizin 8 metre dibine yorgan, yastık, döşek, abajur, saat ve oyuncak bebek indirdi.

Deniz dibine kurulan yatak odası sürüler halinde gezen balıkların da çevreye toplanmasıyla ilginç görüntüler oluşturdu. Metintürk ve Bat, balıklar eşliğinde yatağa girerken, Diktaş ise bu anları sualtı kamerasıyla görüntüledi. Yarım saat su altında kalan dalgıçlar daha sonra eşyalarla birlikte yüzeye çıkıp tekneyle geri döndü.

Sualtı canlılarının korunmasına dikkati çekmek için harekete geçtiklerini anlatan Serap Metintürk, eşyaları deniz dibine taşımanın uzun sürdüğünü ve yorucu olduğunu söyledi. Renkli eşyalar seçtiklerini ve sualtına indirdiklerini belirten Metintürk, “Deniz dibinde ayrı bir dünya var. Herkesin dalmasını ve sualtında yaşayan canlıları görmesini öneriyorum” dedi.

CNN Türk’ün web sitesinde yer alan habere göre Amaçlarının sualtı canlılarının korunması için farkındalık yaratmak olduğunu kaydeden Mehmet Bat, “Tıpkı insanoğlu gibi su altında canlıların da bir ailesi var. Bilinçli veya bilinçsiz nedenlerle bu aile yapısını bozuyoruz. Buna dikkati çekmek için bu etkinliği yaptık. Birçok balık türü gelip bizi izledi” diye konuştu. Su altında yapılmayanı yapmak için çalışmalarına devam ettiğini aktaran Önder Diktaş ise amacının Fethiye’de sualtı turizmini tüm dünyaya tanıtmak olduğunu kaydetti.

tr_TRTurkish