Denizin Dibinde Bir “Kayıp Şehir”

Deniz yüzeyinden 40 feet aşağıda, girişi oyma aslanlar tarafından korunan, antik görünümlü sütunlar, taş yollar, yüksek kapılar ve dağılmış kalıntılarla tamamlanan bir “kayıp şehir.”

Orijinal Adı Atlantis Memorial Reed olan bu kayıp şehir, aynı zamanda bir yapay resif olarak da hareket eden ve Neptune Society tarafından desteklenen su altı mezarlığıdır.

Miami, Key Biscayne kumsalının yaklaşık 3 mil dışındaki mezarlık Floridalı sanatçı Kim Brandell tarafından tasarlandı. Zor da olsa gerekli izinlerin alınmasının ardından 2007 yılında açıldı.

Kayıp şehide, yakılan ölülerin külleri beton anıtların içine dökülüyor ve dalgıçların keşfedebildiği ya da sevdiklerinizi ziyaret edebileceğiniz şehirde yerini alıyor. Guinness Rekorlar kitabında yaşayan en yaşlı dalgıç olarak kaydedilen enkaz dalgıcı Berk Kilbride, Resif’in kapısındaki giriş sütunlarından birinin üst kısmına defnedildi.

16 dönümlük arazi içindeki yapının çoğu beton, bronz ve çelik aksamdan oluşuyor. Kişisel yorumunuza bağlı olarak büyüleyici ya da korkutucu olarak tanımlayabileceğiniz şehir aynı zamanda kasıtlı olarak balık ve mercanlara bir deniz bir ortamı yaratmak için resif gibi tasarlanmış.

atlasobscura.com’dan alınmıştır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish