Deneysel Pop Müzik Topluluğu Guguou, 7 Haziran’da Arter’de!

Arter, 7 Haziran Cuma akşamı saat 20:00’de, İstanbul merkezli deneysel pop müzik topluluğu gUgUoU’yu ağırlayacak!

Popüler müziğin deneysel biçim ve teknikleriyle doğaçlamalar ve gündelik dilde yazılan şarkı sözlerini birleştiren gUgUoU, klavye ve vokalde Güneş Terkol, bas gitar ve vokalde Güçlü Öztekin, akustik/elektronik davul ve ses işlemede ise Oğuz Erdin’den oluşuyor. Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleştirecekleri konserde, sesleri ve vokalleri işleyerek bozuma uğrattıkları ve manipüle ettikleri performanslarını sahneleyecek.

Popüler müziğin deneysel biçim ve tekniklerini doğaçlamalar ve gündelik dilde yazılan şarkı sözleriyle birleştiren gUgUoU, düşük teknolojik ve elektro-akustik araçlar vasıtasıyla sesleri ve vokalleri işleyerek bozuma uğratan ve manipüle eden stratejiler geliştiriyor. gUgUoU’nun üretimleri, hayat ile sanat arasındaki sınırları muğlaklaştırarak, sanatı oyuncu, müdahaleci ve  performatif bir üslupla ele alan Dada ve sitüasyonizmden besleniyor.

gUgUoU, Fez-Gez isimli performansının tiyatro, müzik ve animasyon gibi çeşitli disiplinleri içeren video çekimlerini, 2022 yılında Arter’de gerçekleştirdi. 24 dakikalık bu video performans, Sameheads (Berlin, 2022), Bilsart (İstanbul, 2022) ve Art Explora’da (Paris, 2023) sergilendi.

Üretimlerinde müziğe ve performatif jestlere başvuran İstanbullu ha.za.vu.zu kolektifinin içinden doğan gUgUoU, Güneş Terkol’un öncülüğünde, Güçlü Öztekin ve Oğuz Erdin’in de katılımıyla kuruldu. Üçlü ilk olarak Güneş Terkol’un bir performans için 32. Sao Paolo Bienali’ne davet edilmesiyle bir araya geldi. Topluluk, kuruluşundan bu yana Cité Internationale des Arts Paris (2016), 16. İstanbul Bienali (2017), Salon İstanbul (2019), 27. İstanbul Caz Festivali (2020) gibi pek çok mekân ve etkinlikte faaliyet gösterdi. Eski kayıtlardan faydalanarak disiplinlerarası yöntemlere başvurdukları ilk albümleri Pas Matri, Ekim 2019’da Shalgam Records tarafından yayınlandı. İngilizce “Dünya” ve “montaj” kelimelerinden türetilen Worlbmonadlı ikinci albümleri ise 2023 yılında dinleyiciyle buluştu.

Konserin biletleri, Arter’in giriş katında yer alan Danışma ve Bilet Gişesi’nden, Mobilet’ten ya da Biletix’ten temin edilebilir.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish