Demet Tekin’den Yeni Albüm, “Demet’in Tangoları” Yayında

Söz ve müziği Demet Tekin imzası taşıyan Türk Müziği makamlarından oluşan on şarkının yer aldığı “Demet’in Tangoları” adlı albümü, Yenikapı Müzik yapım etiketiyle dijital platformlarda yerini aldı.

Şevket Aşıkuzun’un aranjörlüğünü yaptığı albümünün ilk klibi ise “Gözlerimin Önünden Geçerken Hatıralar” adlı şarkıya çekildi. İstanbul’da tarihi bir mekânda, yönetmen Murat Küçük tarafından çekilen klip youtube kanalında müzik severlerin beğenisine sunuldu.

Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde başlayan müzik yolcuğunu, İTÜ Türk Musiki Devlet Konservatuarı ve ardından Türk müziği yüksek lisansı ile tamamlayan Demet Tekin, müziğin üretim aşamasında olmayı sahne önünde olmaktan daha çok tercih ediyor. Bugüne kadar birçok müzik dalında sözlerini yazdığı, bestesini yaptığı toplam 116 eseri bulunuyor. Bu eserleri albüm haline getirerek dijital platformda yayınlayan Demet Tekin, “müziğin üretim aşaması beni her zaman çok heyecanlandırıyor” diyor.

İlk olarak 2017 yılında, bestelediği ilahilerden oluşan “Bir Demet ilahi” albümünü, ardından 2019 yılında yine kendi bestelerinden oluşan 20 parçalık Türk sanat müziği albümü olan “Demetnağme”yi çıkardı. Kısa bir süre sonra oğluna ithaf etmiş olduğu “Demet’in Çocuk Şarkıları” isimli 20 parçalık çocuklar için bestelediği şarkı albümünü yaptıktan, bu albümün şarkılarının İngilizcelerini okuyarak, çocukların İngilizceyi kolayca öğrene bilmenin yolu olarak “Demet’s Songs for Children” isimli albümünü ayrıca yayınladı. Devamında birkaç single ve Anadolu Rock tadında “Bir Demet Anadolu” isminde yine kendi bestelerinden oluşan 6 parçalık mini bir albüm daha yılında yine tamamı kendi bestelerinden oluşan sanat müziği albümü olan “Demetnağme 2”’yi çıkardı. Bir süre sonra Yüksek Lisans tezi olarak hazırladığı çalışmayı Makamî’nin Edvârı -1518 adıyla kitap olarak yayınlattı. 2021 yılında Yunan şarkıları besteleyerek “İki Yaka Bir Demet” isimli hem Türkçe hem Yunanca sözlerden oluşan iki albüm çıkardı. Son olarak Türk sanat müziği makamlarından oluşan söz ve müzikleri kendine ait bir tango albümü olan “Demet’in Tangoları” isimli albümünü çıkardı.

Çocukluğundan beri Türk müziği aşığı olduğunu söyleyen Demet Tekin, bu albümde amacının Türk müziği sesleriyle yeni tango çeşitlemeleri sunmak olduğunu sözlerine ekliyor.

tr_TRTurkish