David Bowie’nin Tüm Yayın Kataloğu 250 Milyon Dolara Satıldı

David Bowie’nin tüm albüm kataloğu yayın haklarının Warner Music Group’un yayın kolu olan Warner Chappell Music’e satıldığı duyuruldu.

Variety’nin haberine göre aylarca süren müzakerelerin, en az 250 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen bir anlaşmayla sonuçlandığını bildirildi. WCM CEO’su Guy Moot, Bowie’nin eşsiz albüm kataloğuyla ilgili olarak, “Bunlar sadece olağanüstü şarkılar değil, modern müziğin gidişatını sonsuza dek değiştiren kilometre taşları” ifadesini kullandı.

Bowie’nin müziğinin neredeyse tamamını artık Warner sisteminin bir parçası yapan anlaşmada “Heroes”, “Space Oddity” ve “Life on Mars?” gibi tüm sevilen Bowie klasikleri ile Kasım ayında dinleyiciyle buluşan ve ölümünden sonraki ilk ticari çıkışını yapan 2001 tarihli albüm “Toy” da yer alıyor.

Bowie böylelikle son birkaç yılda yayın kataloğu müzik şirketlerince alınan ünlü şarkı yazarlarından oluşan listenin en yeni üyesi oldu. Bob Dylan tüm kataloğunun haklarını 2020’de sattı, Neil Young geçen Ocak ayında kataloğunun %50’sini satarken sadece birkaç hafta önce Bruce Springsteen tüm kataloğunu akıllara durgunluk veren 500 milyon dolara Sony’ye satmıştı.

tr_TRTurkish