Dans Etmek Alzheimer’a İyi Geliyor

Araştırma, dansın Alzheimer hastalığını önlemedeki en etkili etkinlik olduğunu keşfetti

Beyninizin iyi çalışmasını istiyorsanız, arada bir bulmacaları ve sudokuları kenara koyabilir, bunun yerine dans edebilirsiniz.

Birçok faydalı fiziksel ya da fiziksel olmayan etkinlik söz konusu olsa da, Frontiers of Human Neuroscience’da yayınlanan bir araştırmaya göre; dansın yaşlı katılımcılar üzerindeki olumlu etkisi her şeyden fazla.

Yaşlıkta aktif kalmanın hem beden hem de zihin için fayda sağladığı bilinen bir şey ama araştırmacılar burada aktiviteyi spesifik hale getiriyor.

Araştırma için, yaş ortalaması 68 olan gönüllüler, dayanıklılık ve esneklik eğitimine katıldılar veya çeşitli dans figürlerini uyguladılar. Her iki grup da, hafızayı, öğrenmeyi ve dengeyi kontrol eden beynin Alzheimer’dan etkilenen bölgesinde gelişme gösterdi.

Dansın rutininin ezberlenmesinin fiziksel aktiviteyle birleşmesinin, dans grubunun daha iyi sonuca ulaşmasını sağladığı düşünülüyor.

Bunamayı Sanal Gerçeklikle Teşhis Eden Bilgisayar Oyunu

Katılımcılara dans grubunda, farklı türlerde dans adımları sürekli değiştirerek sunuldu. Sürekli öğrenme sürecinde tutmak için adımlar, kol hareketleri, kompozisyonlar, hız ve ritimler her hafta değiştirildi. Bu çalışma, iki farklı fiziksel egzersizin (dans ve dayanıklılık eğitimi) yaşla birlikte azalan beyin bölgesi hareketliliğini artırdığını gösterdi. Yalnızca dans ederek, dengeyi geliştiren davranış değişikliklerine yol açtı.

kaynak: theplaidzebra.com

tr_TRTurkish