Çürük Domates Yeni Elektrik Kaynağı Olabilir

Meyve ve sebze hasadı kusursuz olmayan bir işlem. En iyi metotlar kullanıldığında bile bazen aşırı olgunlaşmış ve hasarlı meyve ve sebzelerle hasat yapılır. Çoğu zaman bu ürünler atık olmakta. Büyük ticari bir çiftlik her yıl tonlarca meyve ve sebzeyi bu nedenle değerlendirememekte. Domatesin yılın her dönemi kolayca yetiştiği Florida’da her yıl 396 bin tonu domates atık olarak çöpe gitmekte.

Güney Dakota Maden ve Teknoloji Okulu, Princeton Üniversitesi ve Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu atık domateslerin boşa gitmemesi için çalışma yapmak üzere bir takım kurdular ve elektrik üretmeyi başardılar. Ekip atık domatesleri kullanarak elektrik akımı üretmek için bir mikrobiyal elektrokimyasal pil geliştirdi.

“Biz, biyolojik ya da mikrobiyal elektromanyetik pil kullanıldığında hasattan arta kalan bozulmuş ve hasarlı domateslerin bilhassa güçlü bir enerji kaynağı olabileceğini bulduk. İşlem,  kontamine katık atık domatesi ve ilişkili atık suyunu ayrıştırmaya yardım ediyor.”

Büyük miktara çıkan domates atığı Florida’da bir atık sorunu da yarattı. Atıklar ya metan üreten çöplüklere gidiyor ya da sonrasından büyük bir artıma sorunu yaratan su kütlelerinin içine atılıyor. Yakıt pilinde kullanılan atıklar ise çöplükler ve suyun dışında tutuluyor ve domatesler dökülmek yerine elektrik üretiminde kullanılıyor.

Yakıt pilindeki bakteri, yakıt pili tarafından tutulan ve elektrik kaynağı haline gelen elektronları serbest bırakan bir oksidasyon işlemini tetikliyor. Araştırmalar domateslerin güçlü bir enerji kaynağı olduğunu gösteriyor. Aaraştırmacılar, yakıt pilindeki saf maddelerle karşılaştırıldığında atık maddelerin genellikle kötü performans gösterdiğini ancak domates atığının aynı oranda ya da daha iyi performans gösterdiğini söylüyor.

İlk denemelerinde, atık domatesin 10 miligramından sadece 0,3 vat elektrik üretebildiler ancak, elektrik üretimini artırmak için ölçeklendirmeye ek olarak, birkaç önemli düzenlemeyle çıkışın artırılmasını, daha fazla araştırma ve inceleme gerektiğini söylüyorlar.

Hatta Florida’daki domates atığının her yıl Disney dünyasının 90 günlük elektrik ihtiyacını karşılayacağına da inanıyorlar. Araştırmacılar çalışmalarını geçen hafta American Chemical Society’nin ulusal toplantısından sundular.

What's your reaction?

tr_TRTurkish