CrossFit hakkında merak edilen pek çok şeyi CrossFit Skylight ekibiyle konuştuk

Sağlığına ve görünümüne dikkat edenlerin son yıllarda öne çıkan tercihlerinden biri CrossFit.

CrossFit yapanları sadece biçimli kollar, düz karınlardan ibaret sanıyorsanız bu düşüncenizi hemen kenara bırakın, çünkü onlar aynı zamanda acayip güçlü. Nedir bu CrossFit, nerede, nasıl yapılır, neden bu kadar çok insanın tercihi dedik ve sorularımıza cevap ararken yolumuz Skylight CrossFit’e düştü. Oldukça geniş ve ferah bir mekânda birbirinden ilginç ve harika insanlarla tanıştık. Kurucularından, eğitmenlerine her biri yaptığı spora gönül vermiş bu kadroda bir ayrıma gidemedik ve bütün soruları her birine ayrı ayrı sorduk. Hem CrossFit hakkında sağlam bilgiler almak hem de keyifli bir (aslında 5) söyleşi okumak isterseniz aşağı doğru devam edin.

Serkan Heper, Yönetici Ortak

Hepiniz farklı eğitim ve kariyerlerden geliyorsunuz ama sonra bir gün her şeyi bırakıp bir spor merkezi kuruyorsunuz. Bu kararı vermek zor oldu mu?

Zor bir karardı tabii ki, fakat ben gerek lise ve üniversite yıllarımda gerekse mastır yaparken hep farklı sektörler ve farklı projeleri analiz ederdim ve basit de olsa aklımın bir köşesinde iş geliştirme yapardım. CrossFit de ilk aşamada bir proje olarak kafamda şekillendi. Bu noktada sportif taraftan gelen değil de proje yaklaşımından ortaya çıkan bir karar oldu diyebiliriz.

Yeni girişimize başlamadan evvel ne gibi hazırlıklar yaptınız?

Öncelikle her iş yatırımında olduğu gibi kritik bazı bileşenlerin bir araya getirilmesi gerekiyordu. CrossFit için de bunların en önemlileri bence lokasyon ve eğitmen kadronuz. Bu iki nokta üzerinde stratejik bir plan geliştirdim ve uyguladım.

Eğitmen kadronuz da sizin gibi farklı alanlarda eğitim almış ve şimdi sizinle birlikte Crossfit Skylight çatısı altındalar. Bu akla birkaç soruyu beraberinde getiriyor. Çok fazla insan kariyerlerini geride bırakıp bu tip alanlara yöneliyor. Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için mi yoksa dönem koşulları bu durumu yaratıyor diyebilir miyiz?

Bu soruya cevabın kişiden kişiye değişebileceğini düşünüyorum. Temelinde farklı motivasyonlar olabilir ama hedefin daha mutlu olmak ve kendi kaderini kendin yönetmek ve yaptığın işten keyif almak olduğunu düşünüyorum.

Merkezinizden bahseder misiniz? Bu çatı altında neler yapılıyor?

CrossFit Amerika’da yerleşik bir marka. Yıllık belirli bir bedel karşılığında CrossFit isim hakkını lisanslıyorsunuz. Biz de bu noktada Türkiye’de lisanslı CrossFit salonlarından biriyiz. CrossFit’in temel olduğu ama üyelerimize CrossFit ile sağladıkları güç ve kondisyonu kullanıp farklı deneyimler yaşayabilecekleri alternatifler sunuyoruz.

CrossFit son yıllarda çok popüler oldu. CrossFit’i diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesini sağlayan özellikleri neler?

Sporu seven insanlar artık fitness salonlarına gitmekten çok sıkıldıklarını ifade ediyor. Hedef odaklı, sürekli değişken, yüksek yoğunluklu fonksiyonel hareketlerden oluşması ve grup olarak yapılması, bu noktada CrossFit’i ciddi bir cazibe merkezi haline getirdi. Ayrıca, sosyal olarak da insanların severek yapmaları ve yaptıkları sporu belirli bir kitle ile paylaşabilmeleri motivasyonu daha da artırdı.

 CrossFit’e bilhassa kimler ilgi gösteriyor?

 Spor geçmişi olanlar için geçişin çok daha hızlı olduğunu gözlemliyoruz, ama son dönemde özellikle belirli sporları profesyonel olarak yapan – örneğin teniz, koşu, bisiklet gibi – atletlerin de güç ve kondisyonlarını arttırmak için CrossFit’i tercih ettiklerini söyleyebiliriz. İşin felsefesinde ise yediden yetmiş yediye herkesin yapabileceği bir spor CrossFit. Bu noktada, Türkiye olarak geriden gelsek de çok kısa zamanda daha iyi bir seviyeye geleceğimize inanıyorum. Bunun sinyallerini alıyoruz.

Skylight’taki rutin çalışmalar dışında yaptığınız başka aktiviteler, eğitimler oluyor mu?

Biz Skylight ailesi olarak rutinden her zaman nasıl çıkarız diye kendimiz alıştırmaya çalışıyoruz. CrossFit her gün değişen, günün antrenmanı dediğimiz egzersizlerden oluşsa da haftalık olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Bu noktada her hafta Cumartesi günleri Pilates hocamız Başak Şahin Davala’nın eğitmenliğinde Mat Pilates grup dersimiz var. Perşembe akşamları 20:30-21:30 arasında bir saat süren esneme odaklı bir grup dersi de veriyoruz. Ayrıca en son yaptığımız plana göre de Pazar günleri 10:00’da Maltepe Atletizm Pisti’nde koşu antrenmanlarına başlıyoruz. Bu yöndeki düşünce ve aksiyonlarımız uzun vadede de mutlaka devam edecek.

Kadınlar ve erkekler için farklı çalışma teknikleri var mı?

CrossFit hareketleri kadın erkek ayrımı yapmaz. Sadece ağırlıklar değişkenlik gösterir. Ben şahsen kadınların anatomik yapılarının CrossFit’e daha uygun olduğunu düşünüyorum. Özellikle esneklik, dayanıklılık ve doğru teknik konusunda kadınlar CrossFit’e daha iyi adapte oluyor.

Spor sakatlanmaları için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Özellikle Crossfit için geçerli önlemler var mı?

Üyelerimizi Eğitim1 ve Eğitim2’den oluşan 2 saatlik pratik bir eğitime alıp tüm CrossFit hareketleriniz göstermeden grup antrenmanına dahil etmiyoruz. Grup antrenmanları süresince de gerek seviyeye göre alternatif hareket seçimi gerekse ağırlık tercihlerinde kişiye özel planlamayla ilerliyoruz. Eğer bilinçli ve planlı şekilde icra edilen bir antrenman yapılırsa sakatlıklar ortadan kaldırılabiliyor.

Sürekli yeni akımlar çıkıyor. Bunların hangisinin bizim için iyi olduğunu – bütün pazarlama araçlarını görmezden gelerek- nasıl anlarız?

Kesinlikle hedefiniz olmalı ve yapmaktan keyif almalısınız. Bunun için de bir spora başlamadan önce ciddi şekilde araştırmalı, incelemeli ve sürekliliği olan, size keyif verecek sporlara yönelmelisiniz. Bence en önemli konulardan biri de şu: Nasıl beslenmek hayatınızın vazgeçilmezi ise sporu da beslenme, uyuma gibi hayatın temel bir fonksiyonu olarak görmeli ve aynı değeri vermelisiniz.

Geleceğe dönük olarak ne gibi hedefleriniz ve planlarınız var?

 CrossFit’i Türkiye’de daha geniş bir kitle ile tanıştırmak ve yaşam boyu spor felsefesini elimizden geldiğinde geniş kitlelere yaymak istiyoruz. Bu noktada üyelerimizi memnun edecek şekilde mevcut salonumuzdaki hizmetleri geliştirmeye devam ederken diğer yandan da Türkiye gerçeklerini unutmadan büyüme hedefimiz var.

Mert Motro, Yönetici Ortak ve Baş Antrenör

Hepiniz farklı eğitim ve kariyerlerden geliyorsunuz ama sonra bir gün her şeyi bırakıp bir spor merkezi kuruyorsunuz. Bu kararı vermek zor oldu mu?

Her zaman sevdiğim işi yapmak istemişimdir. Endüstri mühendisliğini bitirdikten sonra çeşitli firmalarda stajlar yaptım.Çok geç olmadan bir karar vermem gerekti.  Masa başı işlerin bana göre olmadığını fark ettim ve sonra kendime sordum, yapmaktan en çok keyif aldığın şey ne? Soru benim için çok netti, CrossFit. Mutlu olmayı seçtim, hobimi işime çevirdim.

Yeni girişimize başlamadan evvel ne gibi hazırlıklar yaptınız?

CrossFit boxı açıcağımıza karar verdikten sonra uzun bir süre doğru yeri aradık. Bu süreçte çok fazla araştırma yaptık. Doğru lokasyon, kaliteli ekipmanlar ve mükemmel çalışma sistemini bulmak için uğraştık. Ortaklar arasında iş bölümü oluşturduk ve herkes üzerine düşen görevi en iyi şekilde yaptı.

Eğitmen kadronuz da sizin gibi farklı alanlarda eğitim almış ve şimdi sizinle birlikte Crossfit Skylight çatısı altındalar. Bu akla birkaç soruyu beraberinde getiriyor. Çok fazla insan kariyerlerini geride bırakıp bu tip alanlara yöneliyor. Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için mi yoksa dönem koşulları bu durumu yaratıyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle huzur ve mutluluk için olduğunu düşünüyorum. Uzun süre masa başında oturmak yada işe giderken trafikte saatler kaybetmek spor yapmayı seven aktif insanlar için hiç uygun değil. Mutlu olmak için sevdiğiniz işe yönelmeniz gerekiyor.Her sabah işe gitmek için yataktan küfür ederek kalkmamanız gerekir.Kadromuzdaki herkes CrossFit yapmaktan zevk alıyor. İşimiz hayat tarzımızı yansıtıyor. Aktif , sağlıklı ve mutlu bir yaşam..

Merkezinizden bahseder misiniz? Bu çatı altında neler yapılıyor?

Türkiyenin en büyük CrossFit boxlarından birini oluşturduk. Çok geniş antrenman alnının yanında pilates ve kick box alanlarımızda var. Farklı hedefleri olan insanlarla dolu, zayıflamak, güçlenmek, kondisyon kazanmak yada CrossFit yarışmalarına hazırlanmak gibi hedefler. Kaliteli ve aktif bir sosyal ortam oluşturduk.

CrossFit son yıllarda çok popüler oldu. CrossFit’i diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesini sağlayan özellikleri neler?

En önemli sebeplerden biri her gün farklı antrenman yapılması. Bu rutinden uzaklaşmanızı ve her gün karşınıza çıkan antrenmana heyecanla saldırmanızı sağlıyor. Bir diğer sebep ise hareketlerin tekniğine gösterilen önem ve eğitmenlerin ilgisi.Doğru şeklide egzersiz yaparak daha hızlı verim elde ediyorsunuz. Son olarak da CrossFit boxlarının içindeki birlik. Burada herkes birbirine destek oluyor ve sizi daha yukarı taşımaya yardım ediyor.

CrossFit’e bilhassa kimler ilgi gösteriyor?

Ülkemizde Crossfite ilgi 18-45 yaş arası. Yurt dışında bu aralık çok daha geniş. Hatta teen ve 45+ yaş üstü CrossFit yarışmaları bile düzenleniyor. Üyelerimiz genelde beyaz yakalılar veya farklı bir sporla ilgilenip kendini daha da geliştirmek isteyen sporculardan oluşuyor.

Skylight’taki rutin çalışmalar dışında yaptığınız başka aktiviteler, eğitimler oluyor mu?

Geçen sene boxımızda Türkiye Reebok CrossFit yarışması düzenlendi.Bu sene içinde farklı yarışma hazırlıklarımız var. Her pazar koşu grubumuz, cumartesi mat pilates grubumuz ve perşembeleri mobility derslerimiz mevcut. Önümüzdeki sene CrossFit markası altında eğitimler de boxımızda yapılacak.

Kadınlar ve erkekler için farklı çalışma teknikleri var mı?

Hayır yok aslında. Bu sporu her yaş grubundan kadın yada erkek yapabilir. Boxımızda yeni başlayan üyelere 2 eğitim dersi veriyoruz. Burada hareketlerin doğru tekniklerine odaklanıyoruz. Yapamadığınız her hareketin kolay bir versiyonu var. Antrenmanlara hafif kilolar ve basit hareketlerle başlanıyor. İlerleyen süreçte tecrübe arttıkça daha zor hareketlere geçebiliyorsunuz.

Spor sakatlanmaları için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Özellikle Crossfit için geçerli önlemler var mı?

Bu konuda en önemli etken eğitmenler. Eğitmen gözetiminde yapılan derslerde en çok vurgulanan nokta teknik. Doğru teknik her zaman sakatlığın önüne geçer. Klasik spor salonlarında farklı olarak burada hangi hareketin nereye çalıştırdığını ve nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla öğreneceksiniz.

Sürekli yeni akımlar çıkıyor. Bunların hangisinin bizim için iyi olduğunu – bütün pazarlama araçlarını görmezden gelerek- nasıl anlarız?

Fonksyonel hareketlere odaklanmalıyız. Yani günlük hayatta yaptığımız hareketler. Bu aynı anda birden çok kas grubunu ve eklemi çalıştırmamıza yarar. Farklı bir çok akım var fakat hayat kalitemizi arttıracak ve bizi sağlıklı bir birey yapacak en önemli etkenin bu olduğunu düşünüyorum.

Geleceğe dönük olarak ne gibi hedefleriniz ve planlarınız var?

Gelecekte tabii ki 2. bir box açmayı planlıyoruz. Bunun için doğru yer ve zamanı kovalıyoruz. Sponsorluk anlamında araştırmalarımız devam ediyor. En büyük hedefimiz ise kaliteli atletler yetiştirmek.

 

Burak Gökçil, CrossFit Eğitmeni

Hepiniz farklı eğitim ve kariyerlerden geliyorsunuz ama sonra bir gün her şeyi bırakıp bir spor merkezi kuruyorsunuz. Bu kararı vermek zor oldu mu?

Gerçek tutkumu takip etmek ve hayatimi sevdiğim isi yaparak sürdürmek istediğim için çok zor olmadı. Hayatimi sevmediğim ve önemsemediğim bir isi yaparak geçirme olasılığındansa geçiş surecindeki zorlukları göze almayı tercih ettim.

Yeni girişimize başlamadan evvel ne gibi hazırlıklar yaptınız? 

Kendimi CrossFit ve antrenörlük konusunda geliştirdim. İşimden istifa eder etmez birikimimin tamamını Amerika’ya seyahat etmek için kullanıp, CrossFit sertifika eğitimleri aldım ve orada birçok CrossFit salonunu ziyaret ettim.

Eğitmen kadronuz da sizin gibi farklı alanlarda eğitim almış ve şimdi sizinle birlikte CrossFit Skylight çatısı altındalar. Bu akla birkaç soruyu beraberinde getiriyor. Çok fazla insan kariyerlerini geride bırakıp bu tip alanlara yöneliyor. Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için mi yoksa dönem koşulları bu durumu yaratıyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle dönem koşullarıyla hiçbir ilgisi yok. Tamamen daha huzurlu ve mutlu bir yasam için. Ama her şeyden önce sevdiğim bu sporu hayatimin merkezine almak için bu kararı verdim.

CrossFit son yıllarda çok popüler oldu. CrossFit’i diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesini sağlayan özellikleri neler?

CrossFit’te her gün farklı bir antrenman olması yani sürekli değişken olması, birden fazla spor dalının kombinasyonu olması, grup halinde yapılmasının motivasyona olan etkisi ve kuvvet, kondisyon, esneklik gibi bir çok atletik özelliği ayni anda geliştirmesi bence CrossFit’in tercih edilmesini sağlayan en önemli özellikler.

CrossFit’e bilhassa kimler ilgi gösteriyor?

Çoğunlukla daha önce başka sporlar denemiş ama ilgisini kaybetmiş kişiler. Bir de fitness ve vücut geliştirme yapıp istedikleri sonuçları alamamış ve rutinden sıkılmış olan kişiler.

Skylight’taki rutin çalışmalar dışında yaptığınız başka aktiviteler, eğitimler oluyor mu?

Ben CrossFit dışında en çok Yin Yoga’ya ilgi duyuyorum. CrossFit’teki hız ve heyecanın getirdiği adrenalini, Yin Yoga’daki sakinlik ve huzurun dengelediğine inanıyorum.

Kadınlar ve erkekler için farklı çalışma teknikleri var mı?

Kadınlar ve erkeklerin prensipte çalışma teknikleri aynıdır, sadece ağırlıklar kadınlar için daha düşüktür (kas yapısı itibariyle).

Spor sakatlanmaları için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Özellikle CrossFit için geçerli önlemler var mı?

Doğru ısınma teknikleri, esneklik ve mobility çalışmaları yapıldığı surece sakatlık riski minimize ediliyor. Tabi bir de egoyu bir yana bırakıp doğru ağırlık ve hareket secimi yapılması gerek.

Sürekli yeni akımlar çıkıyor. Bunların hangisinin bizim için iyi olduğunu -bütün pazarlama araçlarını görmezden gelerek- nasıl anlarız?

En güzel yolu denemek. Ben CrossFit öncesi basketboldan tutun savunma sanatlarına kadar onlarca spor dalı denemişimdir. Hiçbiri CrossFit kadar etkili ve bağımlılık yapıcı değil.

Geleceğe dönük olarak ne gibi hedefleriniz ve planlarınız var?

Kendimi hem antrenör hem atlet olarak geliştirmek ve yönetiminin bir parçası olacağım bir Crossfit Box’a sahip olmak.

Neyran Güneli, CrossFit Eğitmeni

Hepiniz farklı eğitim ve kariyerlerden geliyorsunuz ama sonra bir gün her şeyi bırakıp bir spor merkezi kuruyorsunuz. Bu kararı vermek zor oldu mu?

Aslında hiç zor olmadı. İki hafta gibi kısa bir surede bu kararı aldım.

Eğitmen kadronuz da sizin gibi farklı alanlarda eğitim almış ve şimdi sizinle birlikte Crossfit Skylight çatısı altındalar. Bu akla birkaç soruyu beraberinde getiriyor. Çok fazla insan kariyerlerini geride bırakıp bu tip alanlara yöneliyor. Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için mi yoksa dönem koşulları bu durumu yaratıyor diyebilir miyiz?

Bence daha mutlu bir yaşam için. Çünkü böyle radikal bir değişim dönem koşulları için riskli. O yüzden insanların yaptıkları isi bırakıp başka bir düzene yönelmeleri tamamen ruhsal iyileşme içindir.

CrossFit son yıllarda çok popüler oldu. CrossFit’i diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesini sağlayan özellikleri neler?

Sayılabilecek o kadar çok pozitif şey var ki…İşin içinde olduğum günden beri bir sürü güzel şeye tanık oldum. İnsanlar CrossFit i sadece bir spor olarak görmüyor burası bir kulüp gibi insanlar burada dost kazanıyor birbirlerine destek oluyor. Kapıda egolarını bırakıp birlikte antrenman yapmak için geliyorlar ve sonunda herkes amacına ulaşmış olarak mutlu bir şekilde ayrılıyor buradan.

CrossFit’e bilhassa kimler ilgi gösteriyor?

Kilo vermek isteyen,  güçlenmek isteyen, yaptıkları spordan sıkılıp değişiklik isteyenler,  sosyal ortamı için gelenler…

Kadınlar ve erkekler için farklı çalışma teknikleri var mı?

Teknik olarak bir ayrım yok. Sadece antrenmanda kullanılan aletlerin ağırlığı kadın ve erkeklere göre değişkenlik gösteriyor.

Spor sakatlanmaları için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Özellikle Crossfit için geçerli önlemler var mı?

CrossFit’e ilk başladığınız anda sizi bir eğitime tabi tutuyoruz. Bu eğitimde hareketlerin standartları ve tekniklerini uygulamalı olarak gösteriyoruz.

Sürekli yeni akımlar çıkıyor. Bunların hangisinin bizim için iyi olduğunu – bütün pazarlama araçlarını görmezden gelerek- nasıl anlarız?

Kendiniz için iyi olanı anlamanızın en güzel yolu deneyimden geçiyor. Ne mutlu ediyorsa onu tercih etmeli insan.

Geleceğe dönük olarak ne gibi hedefleriniz ve planlarınız var?

Hem antrenör hem de sporcu olarak hedeflerim var. CrossFit ülkemizde henüz çok yaygın değil ve yanlış tanıtılıyor. İnsanların bu ön yargılarından kurtulması ve daha yaygın hale gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca bu işin bir parçası olarak çeşitli  yarışmalara katılıp ülkemizi temsil etmek hedeflerim arasında.

 

Barış Güngör, CrossFit Eğitmeni

Hepiniz farklı eğitim ve kariyerlerden geliyorsunuz ama sonra bir gün her şeyi bırakıp bir spor merkezi kuruyorsunuz. Bu kararı vermek zor oldu mu?

Bu kararı vermek benim için oldukça zor oldu. Mühendislik altyapısından geliyorum ve herhangi bir spor okulunda okumadım. Bu sebeple konfor alanımdan çıkıp yıllardır yapmayı en çok sevdiğim şeyin peşinden koşmaya karar vermek oldukça zor oldu diyebilirim. Eski alışkanlıkları bırakmak ve çevrenizdeki insanların bakış açısını değiştirmek kolay olmuyor.

Eğitmen kadronuz da sizin gibi farklı alanlarda eğitim almış ve şimdi sizinle birlikte CrossFit Skylight çatısı altındalar. Bu akla birkaç soruyu beraberinde getiriyor. Çok fazla insan kariyerlerini geride bırakıp bu tip alanlara yöneliyor. Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için mi yoksa dönem koşulları bu durumu yaratıyor diyebilir miyiz?

Bu yönelimde manevi değerlerin rolü çok büyük. Bir tarafta masa başında para kazanmak için vaktinizi harcıyorsunuz, diğer tarafta sevdiğiniz şeyi yapmak için. Tabi ki ikincisinin getirdiği huzur ve mutluluk çok daha fazla. Bu farkındalık her geçen gün artıyor. Masa başı işleri popülerliği gitgide azalıyor.

Merkezinizden bahseder misiniz? Bu çatı altında neler yapılıyor?

CrossFit Skylight çatısı altında çekirdek işimiz crossfit. Bu alanda en iyi olmaya çalışıyoruz. Sürekli olarak değişken ve yüksek yoğunluklu fonksiyonel antremanlar yapıyoruz ve yaptırıyoruz. Ayrıca bir reformer pilates stüdyomuz bulunmakta ve kickbox salonumuzun yapım çalışmaları devam etmekte.

CrossFit son yıllarda çok popüler oldu. CrossFit’i diğerlerinden ayıran ve tercih edilmesini sağlayan özellikleri neler?

En büyük özelliği hiç tanımadığınız insanlarla sizi bir araya getirip sizi bir rekabete sokması. Bu sayede güzel arkadaşlıklar kuruluyor ve insanların spor içinde ve dışında birbiriyle olan ilişkilerini güçlendiriyor. Diğer bir sebebi de sürekli değişken olan antreman sistemi ile merak uyandırması. Bu sayede kolay kolay sıkılmadan, keyifli bir şekilde antreman yapıyorsunuz.

Crossfit’e bilhassa kimler ilgi gösteriyor?

Aslında CrossFit her yaştan kesime hitap ediyor. Bu antreman sisteminde yüksek nabızda birçok hareket yapıyorsunuz ve agırlık kaldırıyorsunuz. Bu da sizi genç ve zinde tutuyor. Üyelerimizin 18-60 yaş aralığında olduğuna bakarsak, crossfitin oldukça geniş bir kesime hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Skylight’taki rutin çalışmalar dışında yaptığınız başka aktiviteler, eğitimler oluyor mu?

Koşu, pilates ve mobility çalışmalarına katılıyorum.

Kadınlar ve erkekler için farklı çalışma teknikleri var mı?

Hayır, CrossFitte yapılan hareketler bayan ve erkekler için aynı. Herkes kendi kondisyon ve kuvvet düzeyine göre antremanda yapılan hareketleri ölçeklendirebiliyor (daha kolaylaştırabiliyor).

Spor sakatlanmaları için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Özellikle CrossFit için geçerli önlemler var mı?

Öncelikle her antreman öncesi bir genel ısınma ve bir de günün antremanı özelinde bir ısınma yapıyoruz. Bir ders saatinin yaklaşık 10-15 dakikası bu ısınmalara ayrılıyor. Bu sayede kaslarımızı günün antremanı için hazır hale getiriyoruz. Ayrıca her antreman sonrası 5-10 dakikalık stretching yapıyoruz. Bu da hareket kabiliyetimizi korumak ve kasların kısalmasını önlemek için çok önemli. Onun dışında yüksek ağırlıkla yaptığımız hareketlerde kemer, dizlik, bileklik vs gibi aksesuarlar da kullanıyoruz zaman zaman.

Sürekli yeni akımlar çıkıyor. Bunların hangisinin bizim için iyi olduğunu -bütün pazarlama araçlarını görmezden gelerek- nasıl anlarız?

CrossFit, ayrı bir spor olmakla beraber, diğer tüm spor dallarında güçlenmek ve performansınızı artırmak için de normal rutininize ekleyebileceğiniz bir antreman modeli sunuyor. Günümüzde kickbox yapan adam da, futbol-basketbol-tenis oynayan adam da crossfit yapabiliyor. Çünkü CrossFit sizi tek bir alanda geliştirmiyor, aksine fitness tanımı içerisinde yer alan her konuda sizi belli bir seviyeye getiriyor. Bunlar da neler; güç, kardiyovasküler kapasite, çeviklik, denge, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, iş yapabilme kapasitesi ve dayanıklılık. CrossFit sizi tüm bu alanlarda geliştiriyor. Başka bir spor yapmıyor olsanız bile, bu alanlarda gelişmek günlük yaşam kalitenizi oldukça artırıyor.

 FOTOĞRAFLAR: TOLGA FERHATOĞLU

 

 

 

 

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish