Covao dos Conchos: Portekiz’in Serra da Estrela’sındaki Doğa Harikalarına Açılan Bir Portal

Portekiz’deki Serra da Estrela Sıradağları’nın yükseklerinde, insan yapımı olağanüstü bir şeyin olduğu bir göl var. Uzaktan bakıldığında, 1955 yılında bir hidroelektrik barajın parçası olarak inşa edilen ve Covao dos Conchos olarak bilinen ters çan şeklindeki drenaj, mükemmel simetrik bir girdap, aç bir kum solucanının ağzı ve hatta zaman ve uzayda başka bir noktaya açılan bir portal gibi görünüyor.

Lagoa da Serra da Estrela’da bulunan Covao dos Conchos, 2016 yılında yeşilliklerle kaplı kanalın fotoğrafları internette dolaşmaya başlayana kadar nispeten bilinmeyen bir yerdi. Şimdi sayısız ziyaretçiyi Serra da Estrela dağlarına çekerek işlevsel bir dolusavağa tanıklık etmeleri sağlıyor. Sakin bir dağ gölünde dünya dışı bir manzarayla karşılaşmış gibi.

Covao dos Conchos’a yolculuk Serra da Estrela Tabiat Parkı’nın muhteşem vahşi doğasının deneyimlendiği başlı başına bir macera. Park, dolusavak için büyüleyici bir arka plan sağlayan Dao Vadisi’nin, görkemli kayaların ve göz alıcı vadilerin panoramik manzaralarını içeren bir hazine gibi.

Covao dos Conchos’u ilk elden deneyimlemek isteyenleri dik ve engebeli arazide yaklaşık 10 kilometrelik bir yürüyüş bekliyor. Dolusavak kafelerden, mağazalardan ve dinlenme alanlarından uzak bir bölgede yer aldığından sağlam ayakkabılar giymek ve bol miktarda su ve atıştırmalık bulundurmak önemli.

Viseu, Portekiz şehir manzarasının görünümü. depositphotos.com

Covao dos Conchos’un çağlayan sularının büyülediği zorlu bir sabah veya öğleden sonranın ardından ziyaretçiler maceralarını yakındaki Dao Vadisi’ne kadar genişletebiliyor. Portekiz’in en ünlü şarap bölgelerinden biri olarak tanınan Dao Vadisi, çok sayıda üzüm bağına ve enfes şarap, peynir ve ekmek sunan restoranlara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Dao Vadisi’ndeki Orta Çağ kenti Viseu, 13. yüzyıldan kalma devasa katedrali ve Napolyon ordusunun 1810’da yenilgiye uğradığı tarihi Bucaco Ormanı ile ziyarete zengin bir tarihi katman katıyor.

Doğanın ihtişamı ile insan yaratıcılığının uyumlu karışımını takdir edenler için Covao dos Conchos kaçırılmayacak bir destinasyon.

görsel: depositphotos.com

unusualplaces.com

tr_TRTurkish