Cosmographicus Liber: 1539’dan kalma bir kitabın elle boyanmış baskısı

Kozmografi evrendeki tüm nesnelerin (ay, güneş, yıldızlar, kıtalar vb.) konumuyla ilgilenir. Bunu iyi bir şekilde yapabilmesi için bir kozmografın haritacılık, astronomi, coğrafya, mimari, navigasyon, astroloji ve alet yapımı konularına hakim olması gerekiyordu. Petrus Apianus (1495 – 1552) pek çok şeyi biliyordu. Bir matematikçi, matbaacı ve alet yapımcısıydı; Leipzig ve Viyana’da kozmografi ve matematik eğitimi almış, dünya coğrafyası üzerine kozmografik çalışmalar yazmıştı. 1524’te ‘Cosmographicus Liber’ (Cosmographia) adlı eserinin ilk baskısını yayınladı. 1527’de Ingolstadt Üniversitesi’nde Matematik Profesörü oldu ve hayatının geri kalanını Kutsal Roma İmparatoru V. Charles’ın sarayında geçirdi.

ROTKA TV

Cosmographia ilk ortaya çıktığında o kadar da başarılı değildi. Bibliodyssey’in belirttiği gibi, “Bu, kozmografiyi oluşturan çeşitli konulara, büyük ölçüde Batlamyus’a dayanan ve herhangi bir özel, orijinal içeriğe sahip olmayan, amatörce bir giriş niteliğindeydi.” Kitap göksel navigasyon, gezegensel hareket ve karasal coğrafyadaki matematiksel araçları kullanarak ölçüm ve haritalama tekniklerini tanımlamanın yanı sıra, zamanı söylemek ve mesafeyi ellerle ve adım adım kullanarak nasıl ölçeceğiniz gibi daha sıradan şeyleri de açıklıyor. Sonraki yıllarda tıp doktoru ve matematikçi Regnier Gemma Frisius (Gerard Mercator’un öğretmeni olacaktı) Cosmographia’yı revize etti, genişletti ve düzeltti ve 2. baskının tamamı 1533’te büyük bir başarı ile yayımlandı. İlk baskılardan bazılarını içeren diğer baskılar bunu takip etti. Kitap 16. yüzyılın sonuna kadar popülerliğini korudu.

Kitap toplamda 45 baskıyla, dört dilde yayımlandı ve yedi şehirde üretildi. Kitabın muazzam popülaritesinin nedenlerinden biri de hiç şüphesiz Yeni Dünya’da yeni keşfedilen topraklara ilişkin tartışmasıydı. Bir diğeri ise kitabın, zaman söyleme, takvim, astronomi ve astrolojiyle lgili pratik matematik problemlerini çözmeyi sağlayan volvelles adı verilen ustaca yapılmış kağıt cihazları içermesiydi. İlk baskıda çok sayıda gravür illüstrasyonla birlikte bu volvellerden üçü vardı.

kaynak

tr_TRTurkish