Çocuklar Tarihi “Ottoloyo – Truva Atı Doludizgin” Kitabından Öğrenecek

Yitik Ülke Yayınları’nca yayımlanan macera kitabı Ottoloyo – Truva Atı Doludizgin raflarda! Ottoloyo’yu Esra Aylin Akalın ve Mine Topal birlikte yazdı; kitaptaki illüstrasyonlar Duygu Tong’a ait.

Hiç düşündünüz mü? Çocuklarımız tarihlerini kitap sayfalarında geçen kalıp cümlelerden öğrenmek yerine keyifli bir hikaye ile öğrenseydi, olayları daha doğru yorumlar mıydı? Farklı bakış açıları yakalayabilirler miydi? Sosyal bilgiler, tarih, coğrafya derslerini keyifsiz saatler gibi görmek yerine tarihin derinliklerinde kaybolup, harita üzerinde karış karış ülkelerini öğrenmenin tadına varabilirler miydi?

Ottoloyo kitap serisi ile birer tarih kurdu olmasalar bile, tarihin keyifli yanını keşfedecekler. Bizim Kafadarlar ve Ottolar ile Türkiye’yi dolaşırken, bölgeleri, şehirleri, tarihimiz için önemlerini, kültürel değerlerimizi öğrenecekler, tarihi mirasımızın değerini anlayacaklar.

Serinin ilk kitabı Ottoloyo – Truva Atı Doludizgin, sakin başlayan bir yaz tatilinin gizem dolu bir maceraya dönüşünün hikayesi. OttoDON gezegeninden Dünya’ya, 4 çocuğun Heybeliada’daki ağaç evine, ışınlanan 4 Otto, çocuklarla güçlerini birleştirip ipuçlarını takip ederek gezegenlerinin kayıp lideri UluOtto’yu arıyorlar. Bu heyecanlı, eğlenceli ve gizemli macera sırasında ipuçlarının onları götürdüğü tarihi ve turistik noktaları da farkına varmadan tanımış oluyorlar. Serinin ilk kitabı Marmara bölgesinde geçiyor. Acaba Uluotto’yu bulabilecekler mi?

Ottoloyo OttoDONca “merhaba” demek. O zaman eğlenceye ve maceraya “Ottoloyo”!

Keyifli okumalar…

 

“Ottoloyo – Truva Atı Doludizgin”, Esra Aylin Akalın – Mine Topal, Macera romanı, Yitik Ülke Yayınları, Eylül 2016, 208 sf

 

 

tr_TRTurkish