Çocuk Edebiyatının Usta Kalemi Miyase Sertbarut’tan Yeni Kitap: Tuhaf Bir Otel

Aralarında Ünsüz Youtuber’ın Günlüğü serisinin de yer aldığı nitelikli ve bir o kadar yaratıcı eserleriyle geniş bir okur kitlesine ulaşan Miyase Sertbarut’un Altın Kitaplar’dan çıkan yeni kitabı Tuhaf Bir Otel kedi sahiplenmeyi çok isteyen ama annesini bir türlü ikna edemeyen Selçuk isimli çocuğun eğlenceli ve sevgi dolu hikâyesini konu ediyor.

Güncel ve yaratıcı konu başlıkları ve özgün dili ile günümüz çocuklarını yakalayan Miyase Sertbarut, yeni kitabı ile ilgili: “Hep bir kedi oteli açmak istemişimdir. Ama baktım ki yapamıyorum, hiç olmazsa kitabını yazayım dedim. Bu kitabı yazarken gerçek bir kedi oteli açmış gibi mutluydum. Kediler sevimli, gizemli, bazen akıllı, bazen komik canlılar olarak hayatımızda hep var olacaklar. İnsanlar da öyle, bazen kurnaz, bazen iyi yürekli, bazen korkak, bazen komik olarak bu kitapta yerlerini aldılar.” yorumunda bulunuyor.

Daha önce Komşumuz Çok Acayip isimli kitabıyla Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı ödülünü kazanan Miyase Sertbarut’un yabancı dillere çevrilen pek çok eseri yurt dışında da büyük ilgi görüyor.

Selçuk ne zaman bir kedi sahiplenmeyi teklif etse annesi hemen bahaneleri pes pese sıralardı. Kediler eşyalara zarar verir, tüyleri bütün eve yayılır, kedilere bakmak zordur, kediler uyku düzenini bozar…

Selçuk da oturur, bir kedisi olduğuna dair hayaller kurardı. Hem de kedilerin pandalara benzediği kuyruklu hayaller. Bir gün annesi issiz kalınca Selçuk’un aklına müthiş bir fikir geldi. Bir otel işleteceklerdi. Ama öyle sıradan bir otel değil. Kedilerin misafir edildiği tuhaf bir otel. Yoksa bıyıklı bir otel mi demeli? Hazırlıklar yapıldı, kuyruklu müşteriler bir bir otele yerleşti, her şey yolundaydı. Ta ki bir aksam tuhaf bir adam kapıyı çalana kadar… Tuhaf bir otel ve kalp diliyle konuşan kediler üzerine sıcacık bir aile öyküsü.

tr_TRTurkish