Çinli Rapunzellerinin Saç Bakım Sırrı

2019 yılında, global şampuan pazarının 25,73 miyar dolar tahmini değere ulaşması bekleniyor. Fakat Güney Çin’in Guangxi bölgesinde dağların derinliklerindeki Huangluo Köyü kadınlarının bu sanayiye tek bir kuruş bile katkıları olmayacak.

Yao etnik azınlığının kadınları için saç onların en değerli varlığıdır. Antik yerleşim, Çin’in genelinde Uzun Saçlılar Köyü olarak biliniyor ve hatta Guinness Rekorlar Kitabı tarafından da dünyanın en uzun saçlılarının köyü olarak kaydedilmiş. Onların simsiyah saçları 2,1 metre uzunluğa kadar büyüyor ve onları yaşlılıkta güçlü ve sağlıklı tutmak için sürekli bakım yapıyorlar. Sırları ne mi? Saçlarını fermente pirinç suyuyla yıkamak. Kaynayan sütten arta kalan süte benzer sıvıyla saçlarını duruluyorlar. Doğu’da antik dönemden bu yana imparatorluk prenseslerinin olduğu gibi bu köy kadınlarının da saçlarının güzelliğinin sırrı budur.

huangluohair8

Geleneksel kırmızı giysiden adlarını alan Huanglao’nun Red Yao kadınları için saç büyük bir uğraş olmuştur. Saçlarına takıntılı birini tanıdığınızı mı sanıyorsunuz? Huanglao’da, son zamanlara kadar kutsal kabul edilir, hiç kimseye, hatta kocası ve çocukları dışında hiç kimseye kadının açık haldeki buklelerine bakmasına izin verilmezdi.

hunagluo9

Huangluo2

Huangluo7

tr_TRTurkish