Çin’in Shanxi eyaleti hava kirliliğine önlem olarak 3 yıl üretim durduruyor

Shanxi eyaleti, Çin’in başlıca kömür madenciliği merkezi ve büyük bir sanayi üretim bölgesi. Eyalet şimdilerde, hava kirliliğinin azaltılması ve hava kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla üç kış boyunca üretimi gönüllü olarak durdurmayı planlıyor. Bu plan, çevrenin durumunu ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin itibarını iyileştirmek için gerekli önlemleri almayı vaat eden 2018-2020 kirlilik önleme projesinin bir parçası.

Üretim kısıtlamalarına ek olarak, bölgedeki kömür yakıtlı santrallerin bir kısmını değiştirmenin yanı sıra, ısıtma için doğalgazı daha fazla kullanarak kömür tüketimi de azaltılacak.

Çin’deki yerel yetkililer, kirliliği azaltmak ve çevreyi korumaya yönelik çalışmaları hızlandırarak ulusal ve uluslararası topluluklara verdikleri sözleri tutmayı umuyorlar. Shanxi hükümeti yaptığı açıklamada, “Her düzeydeki yetkili, kirlilik önleme görevini yerine getirme çalışmalarında önemli bir duruş sergilemelidir. Görevlerini ihmal eden, izleme verilerinde oynama yapan ya da hedefleri tutturamayan kişiler cezalandırılacak,” diyor.

inhabitat.com

tr_TRTurkish