Çimlerin Üzerinde Dans: Farm to Ballet

Vermont’taki otlaklarda bir süredir ilginç şeyler oluyor. Yolu oralara düşenler bir pop-up bale performansıyla karşılaşıyor.

Sıraya dizilmiş dansçılara Şu ahırın önünde ve arkasında gidip geleceksiniz” diye bağırırken onun sesine kenarda bağlanmış siyah bir koyunun melemeleri karışıyor. Sahne yok, perde yok, bale ayakkabıları yok, ahşap zemin yok…  Her şey otların üstünde ve bir çiftlik manzarasında gelişiyor. Bilmeden izleyenler için absürt bir film setindeymiş hissi veren görüntü aslında çok özel bir amaca hizmet ediyor.

Projenin adı The Farm to Ballet ve Chatch Pregger önderliğinde 2015 Şubat’ından beri prova yapıyorlar. İlk kez geçen Temmuz ayında çimenlerin üzerine dans eden topluluk, klasik bale izleyicini artırma amacının yanında ayrıca Vermont Çiftlik kültürüne de dikkat çekmek ve destek olmak istiyor.

Chatch Pregger aynı zamanda projenin sanat yönetmeni. Topluluk, Vermont’un çiftlik kültürünü anlatmak için klasik bir bale koreografisi olan Spring an Fall’u aynı uzunlukta yeniden yorumluyorlar. Yapım baharla birlikte geri dönen kazlar ve çiftçinin çiftlikte yapılacak işleri planlaması ile başlıyor. Sonrasında ise bir çiftlik yaşamının da evrelerini olan ekim, sulama, bekleme, ekinlerle ilgilenme ve zamanı gelince hasat etme gibi sahnelerle ilerliyor. Final sahnesine gelindiğinde, kış için kazların güneye geri dönmesinden önce çiftlikte hep beraber bir kutlama yapılıyor.

Gifts from the farm

Proje, sponsorlar ve kişisel olarak maddi katkıda bulunanlar tarafından destekleniyor. Ve ilk başlarda şaşkınlıkla takip eden çevre sakinleri sonrasında projenin sıkı takipçisi haline gelmiş durumda.

What's your reaction?

tr_TRTurkish